Żmije spotkasz już nie tylko w górach! Pełno ich w lasach pod Warszawą!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Żmije spotkasz już nie tylko w górach! Pełno ich w lasach w całym kraju

2022-07-19 12:29

Zmiany klimatu, wycinka drzew i nadmiar turystów - wiele rzeczy ma wpływ na migrację zwierząt. Gatunki potrzebują nowych siedlisk i znajdują przyjazne tereny tam, gdzie wcześniej ich nie było. W podwarszawskich lasach pojawiły się żmije zygzakowate. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Żmija zygzakowata to gatunek węża występujący na terenie naszego kraju. Osiągają długość około 90 cm (rzadko do 120 cm), a rozpoznać można je po charakterystycznym kolorze i wzorze. Na grzbiecie gada widnieje ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, czyli tzw. „wstęga kainowa”. Posiada płaską, trójkątną głowę, a łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V. Głównym pokarmem żmij są małe ssaki takie jak myszy, krety czy ryjówki oraz drobne ptaki i ich pisklęta.

Żmija zygzakowata - występowanie

Żmije chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew. Chociaż do tej pory widywano ją głównie w górach, to obecnie spotkać można ją na terenie całego kraju. Gdzie je spotkamy? Głównie w lasach i rezerwatach, o ich pojawieniu się głośno było między innymi pod Warszawą. W kraju spotkać możemy głównie trzy odmiany barwne żmij: brązowe, srebrzyste i czarne. Żmija zygzakowata podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

Żmija zygzakowata - jad i ukąszenie

Żmija atakuje jedynie, gdy czuje się zagrożona. Jej jad działa głównie na układ nerwowy człowieka, a samo ugryzienie nie boli. Pierwsze objawy, ból i zawroty głowy, pojawiają się dopiero po około 20 minutach. Jeśli zostaliśmy ugryzienie, to powinniśmy natychmiast udać się do szpitala. Szczególnie niebezpieczny jad jest dla dzieci oraz osób będących pod wpływem alkoholu!

Czy potrafisz ochronić dziecko przed zatruciem?

Pytanie 1 z 8
Co najczęściej jest źródłem zatrucia u dzieci?
ESKA Summer City w Krakowie 14-15.07.