Zmiany w izolacji i kwarantannie od 2 lutego. Ile trwają?

i

Autor: Pixabay

Zmiany w izolacji i kwarantannie od 2 lutego. Ile trwają?

2022-02-02 13:44

Zmiany w izolacji i kwarantannie od 2 lutego. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że od dzisiaj obowiązują nowe zasady. Te dotyczą osób wykonujących zawody medyczne, żołnierzy i funkcjonariuszy - przypomniał na Twitterze resort zdrowia. Według nowych przepisów kwarantanna dla pracowników wymienionych zawodów będzie krótsza.

Od 2 lutego izolacja domowa m.in. dla osób wykonujących zawody medyczne, żołnierzy i funkcjonariuszy będzie trwać 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku w kierunku SARS-CoV-2) i 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny) - wynika z informacji MZ przekazanych na Twitterze. Jeśli chodzi o kwarantannę dla tych grup zawodowych to została ona skrócona do 5 dni. - Kwarantanny nie stosuje się, jeżeli osoba codziennie przez 5 dni będzie wykonywała test antygenowy i uzyskiwała ujemny wynik - podkreśliło MZ.

Krótsza kwarantanna dla wszystkich

Od 25 stycznia kwarantanna, dla osób spoza grup zawodowych niż zawody medyczne i służby mundurowe, po narażeniu na zakażenie została skrócona do 7 dni z 10. Dotyczy to osób, które nie są w pełni zaszczepione i nie są ozdrowieńcami. Test po jej zakończeniu nie jest wymagany. Natomiast dla wracających z krajów UE, ze strefy Schengen i Turcji kwarantanna wynosi 10 dni, a 14 dni dla tych przyjeżdżających spoza tych krajów.

Kwarantanna na osobę skierowaną na badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 nakładana jest automatycznie w momencie wystawienia skierowania na test, bez względu na to, czy jest zaszczepiona w pełni czy nie. Trwa ona jednak nie dłużej niż 7 dni. Z kwarantanny zwalnia w takim przypadku, podobnie jak w przypadku przekraczania granicy i zamieszkania osoby zaszczepionej z osobą przebywającą w izolacji, ujemny wynik testu molekularnego (RT-PCR).

CZYTAJ TAKŻE: OGROMNY wzrost zakażeń COVID w Polsce. Dużo zgonów. Dwa województwa biją rekordy! [DANE 2.02.2022]

Natomiast osoby mające kontakt z osobą chorą np. w pracy, szkole pozostają na kwarantannie 7 dni. Dotyczy to ozdrowieńców po 6 miesiącach od otrzymanie przez nich pozytywnego wyniku testu oraz osób w pełni niezaszczepionych. Okres ten liczy się od dnia następującego po kontakcie z chorym.

Kwarantannie nie podlegają natomiast osoby zamieszkujące z osobą przebywającą na kwarantannie. Przebywając na kwarantannie obowiązuje zakaz opuszczania mieszkania lub miejsca jej odbywania. Jedynym wyjątkiem jest wyjście, by wykonać test diagnostyczny.

Otrzymanie pozytywnego wyniku testu diagnostycznego, zarówno antygenowego, jak i molekularnego (PCR) wpisanego do systemie informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP) oznacza skierowanie takiej osoby do izolacji. Jeśli w czasie jej trwania nie wystąpią u takiej osoby objawy choroby, to trwa ona 10 dni, licząc od momentu uzyskania pozytywnego testu diagnostycznego. Natomiast w przypadku pacjenta z objawami, izolacja kończy się po trzech dniach od czasu bez gorączki i innych objawów ze strony układu oddechowego, lecz nie wcześniej niż po 13. dniach od ich wystąpienia. Lekarz może zdecydować o wydłużeniu izolacji

Podlaskie. Ten manewr kosztował go 2 tys. zł. Zobacz, co zrobił!
Sonda
Złamałaś/ złamałeś kiedykolwiek zasady związane z kwarantanną?