Inflacja w Polsce wynosi już 12,3 proc., a jej szczyt wciąż przed nami. Ceny są gigantyczne - zarówno pożywienia, rachunków za prąd czy paliw.Wciąż obowiązuje jednak tarcza antyinflacyjna. Jednak według pierwotnych założeń, od 1 czerwca diesel, benzyna czy LPG miałyby zostać objęte pełna akcyzą oraz podatkiem od sprzedaży detalicznej. To oznacza jeszcze wyższe ceny paliw!
Podjęto jednak decyzję, by przedłużyć tarczę antyinflacyjną o kolejne miesiące. Oznacza to, że do 31 lipca paliwa będą tańsze!
We wtorek podczas pierwszego czytania w komisji finansów publicznych do projektu wprowadzono poprawki nowelizujące inne ustawy, w tym o podatku akcyzowym i o sprzedaży detalicznej. Tym samym wpisano do projektu przedłużenie o 2 miesiące, do 31 lipca br. tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej, czyli:
- obniżki akcyzy na prąd i niektóre paliwa silnikowe,
- zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych
- i zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.
- Ponadto wprowadzono obniżkę akcyzy na lekki olej opałowy.
Jak tłumaczył wiceminister finansów Artur Soboń, przedłużenie do 31 lipca pierwszej tarczy antyinflacyjnej ma na celu zrównanie jej terminu obowiązywania z tarczą 2.0, która m.in. obniża VAT na żywność. "Będziemy decydować, patrząc na bieżąco i oceniając inflację, o przedłużeniu obu tarcz lub nie" - stwierdził wiceminister finansów.
Czytaj także: Duża zmiana w podatkach! Sprawdź, ile zapłacisz
W projekcie noweli ustawy o VAT zawarto też wydłużenie do końca 2022 r. okresu obowiązywania procedury uproszczonej w przypadku eksportu na Ukrainę technologii o znaczeniu strategicznym, a także wydłużenie o 36 miesięcy działania przepisów, na mocy których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może kontrolować inwestycje w polskie firmy, dokonywane za pośrednictwem podmiotów z krajów OECD przez podmioty z innych państw.
Jaka cena paliw?
Obecnie Benzyna PB 95 kosztuje średnio 7,8 zł/l, a za olej napędowy ok. 7,5 zł.