Spis treści
- Zasiłek opiekuńczy: Kiedy przysługuje?
- Zasiłek opiekuńczy: Komu przysługuje?
- Zasiłek opiekuńczy: Do kiedy przysługuje?
- Jakie obostrzenia od 26 kwietnia?
Rząd luzuje obostrzenia, ale nie w całej Polsce. Od 26 kwietnia obowiązuje regionalizacja obostrzeń. W 11 województwach otwarte zostaną salony urody, kosmetyczki i fryzjerzy. Uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki hybrydowej. Jednak w pięciu województwach obowiązują dotychczasowe obostrzenia. Te województwa to:
- śląskie,
- dolnośląskie,
- opolskie,
- wielkopolskie,
- łódzkie.
Zasiłek opiekuńczy: Kiedy przysługuje?
Zgodnie z przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:
- za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki
- w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19,
- w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.
Polecany artykuł:
Zasiłek opiekuńczy: Komu przysługuje?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Zasiłek opiekuńczy: Do kiedy przysługuje?
Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Z informacji zamieszczonych w wykazie prac rządu wynika, że planowane jest wydłużenie tego terminu o kolejne dwa tygodnie, co oznacza, że zasiłek będzie przysługiwał do 9 maja.
Jakie obostrzenia od 26 kwietnia?
Od 26 kwietnia będzie obowiązywała regionalizacja obostrzeń. W pięciu województwach (śląskie, dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, łódzkie) będą obowiązywały dotychczasowe obostrzenia. Czyli m.in.:
- zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie,
- działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego,
- zamknięte korty tenisowe, ścianki wspinaczkowe,
- zamknięte centra i galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni)
- zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług > 2000 metrów kwadratowych).
W pozostałych 11 województwach otwarte zostaną salony urody, fryzjerzy i kosmetyczki, a uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki hybrydowej.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!