Żałoba narodowa

i

Autor: PAP/Tomasz Gzell

Wiadomości

Żałoba narodowa w Polsce. Premier zabrał głos

2025-04-26 14:47

W sobotę, 26 kwietnia decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy w Polsce obowiązuje żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Premier Donald Tusk odniósł się do licznych pytań i wątpliwości. "Przypominam, że rząd nie wprowadził w związku z ogłoszoną przez Prezydenta żałobą żadnych zakazów, nakazów, restrykcji ani sankcji wobec obywateli i ich aktywności tego dnia” – napisał w serwisie „X”.

Donald Tusk o żałobie narodowej. „Nie ma zakazów, nakazów, restrykcji ani sankcji”

Z opublikowanego w środę w Dzienniku Ustaw rozporządzenia prezydenta RP w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej 26 kwietnia, w dniu pogrzebu papieża Franciszka wynika, że od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę flagi Polski mają być opuszczone do połowy masztu, a radia, telewizje i gazety mają uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci papieża.

W związku z pytaniami i wątpliwościami przypominam, że rząd nie wprowadził w związku z ogłoszoną przez Prezydenta żałobą żadnych zakazów, nakazów, restrykcji ani sankcji wobec obywateli i ich aktywności tego dnia - napisał w sobotę na platformie X premier Donald Tusk.

Radio ESKA Google News

Mimo to, w związku z ogłoszoną żałobą kandydaci w wyborach prezydenckich nie planują w sobotę aktywności kampanijnych. Natomiast organizatorzy imprez kulturalnych sami muszą podjąć decyzję o tym, czy ich imprezy odbędą się czy zostaną odwołane. Większość zdecydowała, że jednak odbędą się.

Na placu Świętego Piotra zakończyła się w sobotę msza pogrzebowa papieża Franciszka, który zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat po ponad 12 latach pontyfikatu. W mszy uczestniczyło około 200 tysięcy wiernych, wśród nich wielu Polaków. W mszy udział wzięło 160 delegacji i kilkudziesięciu światowych przywódców, wśród nich prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią, przywódca Argentyny Javier Milei, prezydenci: Włoch Sergio Mattarella i Ukrainy Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną.

Obecny był prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Przybyli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z kanclerzem Olafem Scholzem, prezydenci: Francji Emmanuel Macron, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier Tamas Sulyok z premierem Viktorem Orbanem, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Unię Europejską reprezentowali przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, Rady Europejskiej Antonio Costa. Był także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a także były prezydent USA Joe Biden z żoną Jill. Wśród korowanych głów byli król Belgów Filip, królowa Danii Maria, król Hiszpanii Filip VI z małżonką królową Letycją, król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, król Jordanii Abdullah II z małżonką królową Ranią, książę Monako Albert II z małżonką Charlene. Koronę brytyjską reprezentuje książę William, syn króla Karola III.

Spotkanie Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego w Watykanie

Kraków żegna Franciszka w Łagiewnikach