Jeszcze w październiku wypłaty dla rolników poszkodowanych przez powódź
Minister zaznaczył, że resort przygotował już rozporządzenia, które porządkują kwestie organizacji i formy pomocy oraz sposoby przekazywania tej pomocy rolnikom. Są one w trakcie procedowania przez Radę Ministrów.
- Wypłaty dla powodzian będą realizowane na podstawie map Instytutu Meteorologii, które pokazują obszary zalane wodą powodziową na to będą nałożone mapy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie są zaznaczone pola rolników i na tej podstawie będzie można określić zalane obszary gospodarstw poszczególnych rolników, co będzie podstawą do wypłaty odszkodowań - wyjaśnił Siekierski.
Stawka wynosi 5 tys. zł za hektar zalanego pola upraw, takich jak kukurydza, buraki, ziemniaki, warzywa, oraz 4 tys. zł za hektar soi.
"Ta stawka powinna być dobrze przyjęta przez rolników" - ocenił minister. Dodał, że będzie dodatkowe wsparcie dla upraw takich jak len, tytoń czy zioła.
Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że od połowy października uruchomiona będzie wypłata zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich. Zaliczki będą wyższe niż dotychczas, a w pierwszej kolejności trafią do rolników z terenów powodziowych. Ponadto komisje szacujące straty pracują nad przygotowaniem wykazów strat, w tym pasz zalanych wodą powodziową, zbóż w magazynach, a także uszkodzeń budynków i maszyn - dodał.
"Będziemy starali się w dalszej kolejności realizować wsparcie, które by finansowało te szkody, które rolnicy ponieśli w czasie tej powodzi" - powiedział Siekierski.
Jak mówił, rolnicy otrzymują również pomoc w ramach solidarności rolniczej od innych regionów kraju, koordynowaną przez Izby Rolnicze oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Rolnicy z terenów powodziowych proszą by pomoc realizowana była w sposób ciągły, bo nie są w stanie od razu zagospodarować przekazanych płodów czy pasz - zaznaczył minister.
Piękny gest. Anonimowy darczyńca przekazał powodzianom setki par butów i ciepłych skarpet