Burza słoneczna - jaki ma wpływ na Ziemię?
Wczoraj (28 października) aktywny region na Słońcu o numerze AR2887 (który znajduje się znajduje się w środkowo-południowej części słonecznej tarczy) wygenerował serię silnych rozbłysków, z których najsilniejszy miał klasę X-1. Pierwszy z nich, klasy M1.4, miał miejsce o godzinie 9:40, a drugi, klasy M2.2, o godzinie 12:28. Jednak najsilniejszy okazał się trzeci rozbłysk, który odnotowano o 17:35 i osiągnął klasę X1,0. Tym samym jest to drugi największy odnotowany rozbłysk od początku bieżącego cyklu słonecznego. Jednocześnie jest to pierwszy rozbłysk o tej sile skierowany bezpośrednio w stronę Ziemi. Kilka godzin później NASA potwierdziła, że odnotowano również koronalny wyrzut masy (CME) i tzw. pełne halo. Jeżeli koronalny wyrzut masy osiągnie okolice Ziemi, może wywołać zaburzenia ziemskiej magnetosfery i zorze polarne w miejscach, w których zazwyczaj się ich nie obserwuje. Burze magnetyczne mogą spowodować również uszkodzenia sieci przesyłowych energii elektrycznej i zakłócać łączność radiową, głównie w zakresie fal krótkich. Fale uderzeniowe otaczające wyrzuty koronalne mogą również zmieniać trajektorie satelitów i stanowić zagrożenie dla astronautów znajdujących się na orbicie.
Kiedy dotrze do nas burza słoneczna?
W wyniku wczorajszych rozbłysków obecnie w kierunku Ziemi z prędkością ponad 1200 kilometrów na sekundę, pędzi skumulowana chmura słonecznej plazmy, pełna naładowanych cząstek. Jeśli prognozy się sprawdzą, burza słoneczna powinna dotrzeć do ziemskich biegunów magnetycznych już 30-31 października. Jest prawdopodobne, że wiatr słoneczny wywoła w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery najsilniejszą burzę geomagnetyczną na tle ostatnich lat. Nie wiemy jeszcze, jakiej kategorii, a więc intensywności, będzie burza, ale należy się liczyć z problemami telekomunikacyjnymi i tym, że możliwe będzie obejrzenie zórz polarnych w rejonach, w których zazwyczaj nie występują, możliwe, że po raz kolejny zobaczymy je nawet w Polsce.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!