Donald Trump

i

Autor: Matt Freed/Associated Press/East News

wybory w usa 2024

Wybory w USA 2024. Donald Trump coraz bliżej zwycięstwa [RELACJA NA ŻYWO]

Wybory w USA 2024. Kto zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych? O której godzinie poznamy dokładne wyniki wyborów w USA? Dzisiaj oczy całego świata są zwrócone w kierunku Stanów Zjednoczonych. Tam odbywają się wybory 47. prezydenta USA, o stanowisko walczy Kamala Harris i Donald Trump. Agencje prasowe już ogłosiły zwycięstwo. Zapraszamy do naszej relacji NA ŻYWO z wyborów w USA.

Wybory w USA. Kamala Harris czy Donald Trump: kto zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych?

5 listopada to ważna data nie tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych, ale także dla całego świata. To właśnie wtedy w odbywają się wybory 47. prezydenta USA. O to stanowisko walczą Kamala Harris oraz Donald Trump. Kto zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych? Ostatnie przedwyborcze sondaże "New York Timesa" i Siena College dawały niewielką przewagę Kandydatce Demokratów. Jednak w większości przeprowadzonych badań wskazywano na bardzo wyrównany wyścig o Biały Dom. Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA? Do głosowania uprawnionych jest ok. 244 mln Amerykanów. Za pośrednictwem wczesnego i korespondencyjnego głosowania głos oddało dotąd ponad 76 mln obywateli. Na oficjalne wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych będziemy jednak musieli poczekać. Wynik głosowania zostanie formalnie zatwierdzony podczas posiedzenia połączonych izb Kongresu - 6 stycznia 2025 r. Natomiast 11 grudnia władze stanowe wskażą wybierających prezydenta elektorów. Dzieje się tak, ponieważ Amerykanie nie oddają głosu bezpośrednio na kandydata na prezydenta USA, ale elektorów reprezentujących albo Partię Demokratyczną, albo Republikańską. I choć wstępne wyniki mogą zostać ogłoszone jeszcze w noc wyborczą, to ze względu na bardzo wyrównane sondaże i minimalne różnice, zwycięzcę poznamy kilka dni później.

Na żywo

Wybory w USA 2024. O której godzinie wyniki wyborów? Kto został nowym prezydentem USA?

8:33

Donald Trump w oficjalnym wystąpieniu dziękuje wyborcom

Wygraliśmy głosowanie na prezydenta i najprawdopodobniej zdobędziemy 315 głosów elektorskich. Wygraliśmy głosowanie do Senatu. To absolutnie wspaniałe. Dziękuję wam - mówi Donald Trump.

8:31

CNN prognozuje, że Donald Trump ma obecnie 266 głosów elektorskich, podczas gdy Kamala Harris zgromadziła ich 188. Trump potrzebuje więc zaledwie czterech dodatkowych głosów, aby zapewnić sobie prezydenturę. W Nebrasce, jednym z dwóch stanów – obok Maine – które umożliwiają podział głosów elektorskich, Kamala Harris i Donald Trump zdobyli po jednym głosie.

8:02

Telewizja Fox News ogłosiła Donalda Trumpa 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

7:48

Wyborcy Kamali Harris opuszczają centrum kongresowe.

7:44

Aktualnie Kamala Harris ma 214 głosów elektorskich, Donald Trump - 247, według agencji AP. 

Do wygrania potrzeba 270 głosów elektorskich.

7:43

Telewizja Fox News podała, że Donald Trump wygrywa w kluczowym dla zwycięstwa w wyborach "wahającym się" stanie Pensylwania. Po podliczeniu 94 proc. głosów. Donald Trump ma 50,9 proc. głosów. 

7:35

Agencja Reutera prognozuje wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

7:27

Elon Musk, ogłosił na platformie X, że Amerykanie dali mandat Donaldowi Trumpowi na dokonanie zmian.

7:22

Sztaby wyborcze informują, że Kamala Harris nie planuje dzisiaj przemówienia, podczas, gdy Donald Trump wygłosi przemówienie i podziękuję za wsparcie swoim wyborcom w West Palm Beach na Florydzie.

7:16

Aktualnie Kamala Harris ma 187 głosów elektorskich, Donald Trump - 246.

Do zwycięstwa potrzebnych jest co najmniej 270 głosów.

7:07

Według CNN, Kamala Haris wygrała w stanie Nowy Meksyk. W tym stanie w grę wchodzi 5 głosów elektorskich.

7:00

Na Alasce zostały zamknięte lokale wyborcze punktualnie o godz. 7 polskiego czasu. W tym stanie kandydaci na prezydenta USA walczą o 3 głosy elektorskie. Sondaże dają tutaj większe szanse na wygraną Donaldowi Trumpowi.

6:57

Republikanie zdobyli większość w Senacie, nieznana jest jeszcze dokładna przewaga. Będą rządzić w Senacie pierwszy raz od czterech lat. Sondaże dają większość w drugiej Izbie Reprezentantów demokratom.

06:43

Trump wygrywa również w innych kluczowych stanach - Georgii o 2,7 p.p., Pensylwanii o 3,6 p.p., Michigan o 4,4 p.p., Wisconsin o 2,9 p.p., a w Arizonie o 0,4 p.p.

Model prognostyczny "New York Times" szacuje szansę zwycięstwa byłego prezydenta na 89 proc.

06:30

CNN podaje, że Kamala Harris ma szansę na 182 głosy elektorskie, a Donald Trump 246. Do zwycięstwa potrzeba 270 głosów elektorskich.

06:14

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Karolinie Północnej, zdobywając 16 głosów elektorskich - ogłosiła agencja AP w oparciu o dotychczasowe wyniki. Jest to pierwszy z kluczowych "wahających się" stanów, gdzie wyłoniony został zwycięzca.

Po przeliczeniu 88 proc. głosów, Trump prowadzi z Harris w Karolinie Północnej przewagą 2,9 punktów procentowych i według AP, Harris nie ma już szans go doścignąć.

Oznacza to, że Trump znacznie przybliżył się do zwycięstwa i ma już zapewnione 230 głosów elektorskich wobec 192 głosów dla Harris (AP zgodnie z przewidywaniami uznała ją zwyciężczynią w Nowym Meksyku i Oregonie).

Zwycięstwo Trumpa kontynuuje passę Republikanów w tym stanie, gdzie kandydat Demokratów na prezydenta wygrał tylko raz w ciągu niemal 50 lat (był nim Barack Obama w 2008 r.). Trump wygrywa również w innych kluczowych stanach - Georgii o 2,7 p.p., Pensylwanii o 3,6 p.p., Michigan o 4,4 p.p., Wisconsin o 2,9 p.p., a w Arizonie o 0,4 p.p.

Model prognostyczny "New York Times" szacuje szansę zwycięstwa byłego prezydenta na 89 proc.

06:14

Trump wygrał w Karolinie Północnej, pierwszym z rozstrzygniętych kluczowych stanów

06:05

Donald Trump wygrał w hrabstwie Butler w Pensylwanii, gdzie w lipcu został postrzelony w ucho przez zamachowca – podała stacja NBC News. Po przeliczeniu prawie wszystkich głosów jego przewaga wyniosła tam 32 punkty procentowe, podobnie jak w 2020 roku.

W poprzednich wyborach Trump wygrał w Butler County z przewagą 32 punktów procentowych, natomiast w 2016 roku - 38 punktów – przypomniała NBC.

W lipcu w hrabstwie Butler, około 50 km od Pittsburgha, były prezydent został postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego. Zginęły dwie osoby - jeden z sympatyków Trumpa i zamachowiec, a kolejne dwie zostały poważnie ranne.(PAP)

05:59

Agencja AP

Donald Trump 230

Kamala Harris 205

05:42

CNN

Donald Trump 227

Kamala Harris 153

05:40

Według agencji AP Kamala Harris ma w tej chwili 192 głosy elektorskie, a Donald Trump 230

05:36

Kamala Harris zebrała obecnie 153 głosy elektorskie, a Donald Trump 211 - podaje stacja CNN.

05:31

Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Alaski i Hawajów. Według agencji AP Donald Trump zdobył dotychczas 214 głosów elektorskich, zaś Kamala Harris 179. "New York Times" prognozuje prawdopodobne zwycięstwo Trumpa.

O godz. 5 czasu polskiego głosowanie zakończyło się w trzech stanach zachodniego wybrzeża - Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie, a także pobliskim Idaho, zaś o godz. 6 zakończy się w dwóch pozostałych stanach - Alasce i Hawajach.

Zdaniem AP, Harris pewna jest zwycięstwa w swojej rodzimej Kalifornii i Waszyngtonie, a Trump - w Idaho. Po tych rozstrzygnięciach Trump ma 214 głosów elektorskich, a Harris 179. Oznacza to, że Trumpowi do wygranej brakuje 54 głosów.

05:27

Analityk "New York Times": po raz pierwszy tej nocy sądzimy, że Trump może wygrać te wybory.

05:20

Zarówno Utah, jak i Montana należą do najbardziej konserwatywnych stanów i zwycięstwo Trumpa nie jest niespodzianką. Obecny wynik, bazujący na rozstrzygniętych dotąd stanach, to 198 głosów elektorskich dla Trumpa i 122 dla Harris.

W żadnym z siedmiu kluczowych stanów wyścig się jeszcze nie rozstrzygnął, w większości wygrywa Trump.

W Georgii po podliczeniu ok. 82 proc. głosów kandydat Republikanów wygrywa stosunkiem 52-47 proc., w Karolinie Północnej po zliczeniu 83 proc. głosów - 51-48, a w Pensylwanii - 51-48 po podliczeniu 53 proc. głosów. W Arizonie po przeliczeniu nieco ponad połowy głosów Trump przewodzi o 0,2 punkty procentowe, a w Michigan, gdzie spłynęło 23 proc. - o 0,4 proc. Harris prowadzi tylko w Wisconsin, lecz zaledwie o 0,1 proc. (zliczono tam 51 proc. głosów).

05:17

Trump wygrał w Utah i Montanie ma już 198 głosów elektorskich!

04:57

Demokratka Angela Alsobrooks wygrała w wyborach do Senatu USA w stanie Maryland - poinformowała w środę agencja Associated Press. Została tym samym pierwszą czarną kobietą w historii, która będzie reprezentować ten stan w Senacie. Alsobrooks pokonała Republikanina i byłego gubernatora, Larry'ego Hogana.

04:37

Sondaże wskazują na wzrost poparcia dla Trumpa wśród Latynosów, w tym w Pensylwanii!

Wstępne wyniki sondaży exit polls stacji NBC i CNN sugerują większe niż w ostatnich wyborach poparcie dla Donalda Trumpa wśród Latynosów, między innymi w Pensylwanii, kluczowym stanie wahającym się, który może przesądzić o wyniku wyborów.

W skali całego kraju większym poparciem wśród Latynosów wciąż cieszy się Kamala Harris, ale jej przewaga nad Trumpem w tej grupie jest mniejsza niż ta, jaką w 2020 roku miał obecny prezydent Joe Biden – podała CNN.

Z wtorkowych sondaży wynika, że Harris popiera nieco ponad połowa latynoskich wyborców. Na Bidena głosowało ok. 65 proc. osób w tej grupie. Największą zmianę odnotowano wśród latynoskich mężczyzn, wśród których poparcie dla Trumpa wzrosło do 54 proc.

Z kolei stacja NBC News podała na podstawie swojego sondażu, że w Pensylwanii Trumpa poparło 42 proc. Latynosów, w porównaniu z 27 proc. cztery lata temu. (PAP)

04:26

W reakcjach na pierwsze informacje o wyborach w USA spadły ceny ropy w środowych notowaniach, w Azji wzrósł kurs dolara amerykańskiego.

04:20

Donald Trump wyszedł na prowadzenie w kluczowym stanie Pensylwania. Po przeliczeniu 47 procent głosów, kandydat Partii Republikańskiej może liczyć na 50,3 procent głosów.

03:57

Żaden z sześciu kluczowych "wahających się" stanów nie został jeszcze rozstrzygnięty


Spośród dotychczasowych rozstrzygnięć, wszystkie ułożyły się według prognoz wyborczych, chociaż wyniki w Wirginii i Teksasie wskazują na zwrot elektoratu w prawo względem roku 2020. Żaden z sześciu kluczowych "wahających się" stanów nie został jeszcze rozstrzygnięty. W Georgii po podliczeniu 73 proc. głosów Trump prowadzi 53-47 proc., a w Karolinie Północnej po podliczeniu 43 proc. głosów prowadzi 52-47 proc. W Pensylwanii wygrywa dotąd Harris stosunkiem 59-40 proc. (podliczono 20 proc.), w Michigan 53-46 (11 proc.).

03:47

Według prognoz AP, Harris jest pewna zwycięstwa w Wirginii, Delaware, Nowym Jorku, Dystrykcie Kolumbii, New Hampshire, Illinois i Kolorado, co łącznie z wcześniejszymi rozstrzygnięciami daje jej obecnie 122 głosów elektorskich. Trump zapewnił sobie wygraną w drugim największym stanie, Teksasie oraz Ohio, a także konserwatywnych stanach południa, zachodu i środkowego zachodu: Luizjanie, Arkansas, Wyoming, Dakocie Północnej i Południowej oraz zdobył co najmniej cztery z pięciu głosów elektorskich Nebraski, co łącznie składa się na 187 głosów elektorskich.

03:33

Kandydatka Demokratów Kamala Harris wygrała w Wirginii, New Hampshire, Nowym Jorku i Illinois, zaś Donald Trump w Ohio i kilku konserwatywnych bastionach na Zachodzie - podała agencja AP w oparciu o cząstkowe wyniki w tych stanach. Trump zgromadził dotąd 187 głosów elektorskich, a Harris 122.

03:26

Z powodu alarmu bombowego ewakuowano i sprawdzano przy pomocy psów budynek lokalnych władz w West Chester w stanie Pensylwania, w którym mieści się lokal wyborczy – ogłosił przewodniczący tamtejszej komisji wyborczej Josh Maxwell.

"Budynek władz w hrabstwie Chester, gdzie istniało potencjalne zagrożenie, jest przeszukiwany przez psy. Jeśli nie ma bomby, wkrótce zostanie znów otwarty" – napisał Maxwell na platformie X.

Dodał, że wszczęty alarm przypomina groźby wysyłane do lokali wyborczych "w całej Pensylwanii i Stanach Zjednoczonych".

Wcześniej Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowało o fałszywych alarmach bombowych, rozsyłanych z rosyjskich adresów poczty elektronicznej, do lokali wyborczych w innych kluczowych stanach: Georgii, Arizonie, Michigan i Wisconsin.

02:38

Demokrata John Stein wygrał wybory na gubernatora stanu Karolina Północna - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na prognozę stacji Fox News. Tym samym Stein pokonał Republikanina Marka Robinsona, który stracił poparcie, po głośnym skandalu.

Początkowo w Karolinie Północnej spodziewano się zaciętej rywalizacji. Zmierzyli się tam następca popularnego demokratycznego gubernatora Roya Coopera - Josh Stein i republikański wicegubernator Mark Robinson.

Jednak czarnoskóry Robinson zaliczył mocny cios, gdy stacja CNN ujawniła jego wpisy na forum pornograficznym, gdzie deklarował się jako "czarny nazista", bronił niewolnictwa i opowiadał o zdradzaniu żony z jej siostrą.

Robinson odrzucił oskarżenia i pozwał CNN o zniesławienie.

02:37

Lokale wyborcze zostały zamknięte we wszystkich stanach wschodniego wybrzeża, w tym w kluczowym stanie Pensylwania. Głosowanie zakończyło się też w większości hrabstw innego kluczowego stanu, Michigan, oraz w szeregu stanów Środkowego Zachodu i Południa, w tym w Teksasie.

O godz. 20 czasu lokalnego (godz. 2 w Polsce) głosowanie zakończyło się w Maine, New Hampshire, Massachussetts, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, Marylandzie i Pensylwanii na wschodnim wybrzeżu, a także w większości Michigan i dziewięciu innych stanach Południa i Środkowego Zachodu, w tym w Teksasie.

Spośród kluczowych "wahających się" stanów wciąż głosują Wisconsin (zamknięcie lokali o godz. 3 czasu polskiego), Arizona (również godz. 3) i Nevada (godz. 4 w nocy).

W kluczowych stanach, gdzie lokale zamknęły się ponad pół godziny temu, Kamala Harris wygrywa w Karolinie Północnej stosunkiem 56-44 proc. po podliczeniu ok. 7 proc. głosów, a w Georgii takim samym stosunkiem wygrywa Trump po podliczeniu 36 proc. głosów.(PAP)

02:35

Kamala Harris 27 głosów elektorskich. Donald Trump 105 - podaje stacja CNN.

02:31

02:23

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie na Florydzie, w Tennessee, Missouri, Mississippi, Alabamie i Oklahomie, zaś Kamala Harris w Massachussetts, Connecticut, Rhode Island i Marylandzie - podała agencja AP w oparciu o szczątkowe wyniki wyborów. Wszystkie wyniki ułożyły się zgodnie z przedwyborczymi prognozami.

Biorąc pod uwagę nowe rozstrzygnięcia, Trump ma zapewnionych 99 głosów elektorskich, zaś Kamala Harris 27.

Floryda z 30 głosami elektorskimi jest największą dotychczas zdobyczą wieczoru, a wstępne wyniki sugerują kontynuację obserwowanego od 2016 r. trendu na korzyść prawicy. Po podliczeniu 83 proc. głosów Trump wygrywa tam stosunkiem 56-43 proc., podczas gdy w 2020 r. wygrał z Joe Bidenem czterema punktami procentowymi. (PAP)

02:11

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Wirginii Zachodniej, jednym z najbardziej konserwatywnych stanów - ogłosiła agencja AP w oparciu o pierwsze spływające wyniki. Zgodnie z przewidywaniami wybory do Senatu wygrał tam również kandydat Republikanów Jim Justice.

AP ogłosiła zwycięzcę w Wirginii Zachodniej tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Położony w Appalachach stan jest obecnie jednym z najbardziej konserwatywnych w kraju, a w 2020 r. Trump wygrał tam z przewagą niemal 30 punktów procentowych. Ostatnim Demokratą, który wygrał tam w wyborach prezydenckich był Bill Clinton w 1996 r.

W wyniku tego zwycięstwa Trump otrzyma 4 głosy elektorskie, co oznacza że może już liczyć na 32 głosy, podczas gdy Kamala Harris - 3.

01:53

Trump zwycięzcą wyborów w Kentucky, Karolinie Południowej i Indianie, Harris w Vermont

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Kentucky, Indianie i Karolinie Południowej, a Kamala Harris w Vermont - ogłosiła agencja AP w oparciu o pierwsze spływające wyniki. Wszystkie wyniki są zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami.

Agencja, powołująca się na prognozę firmy Edison Research, ogłosiła Trumpa zwycięzcą wyborów w obu stanach tuż po zamknięciu lokali wyborczej o godz. 19 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce). Zwycięstwa w tych stanach dają łącznie Trumpowi 28 głosów elektorskich (11 w Indianie, 9 w Karolinie Południowej i 8 w Kentucky), zaś zwycięstwo w Vermont w Nowej Anglii daje Harris 3 głosy elektorskie.

01:42

W co najmniej czterech stanach USA pojawiły się we wtorek, w dniu wyborów, fałszywe alarmy bombowe wiązane z Rosją – podała stacja CNN. Informację o takich groźbach w czterech miejscach w Arizonie potwierdził tamtejszy sekretarz stanu Adrian Fontes.

"Nie mamy powodów, by przypuszczać, że nasi wyborcy albo nasze lokale wyborcze są jakimkolwiek niebezpieczeństwie" – zaznaczył Fontes, który należy do Partii Demokratycznej.

"Sądzimy, że to kolejny atak sondujący. Nie będę wchodził w szczegóły, ale mamy powody, by przypuszczać, że to (alarmy bombowe) pochodzi od jednego z naszych zagranicznych wrogów, konkretnie z Rosji" – dodał.

Wiązane z Rosją doniesienia o rzekomym zagrożeniu bombowym pojawiły się również w Georgii, Michigan i Wisconsin – podała CNN.

01:36

Ze wstępnych sondaży exit polls wynika, że kobiety stanowiły jak dotąd 53 proc. głosujących w wyborach w USA, w porównaniu z 52 proc. w poprzednich wyborach w 2020 roku – podała agencja Reutera, powołując się na badanie firmy Edison Research.

Reuters zaznaczył, że kandydatka Demokratów Kamala Harris liczy na wysoką frekwencję wśród kobiet.

Sondaże wskazują, że 57 proc. wyborców stanowiły dotąd osoby bez wyższego wykształcenia, wśród których statystycznie większym poparciem cieszył się kandydat Republikanów Donald Trump. W 2020 roku odsetek ten wynosił 59 proc. (PAP)

01:32

Wstępne sondaże exit polls, z których wynika, że najważniejszą kwestią dla wyborców w USA jest demokracja, mogą wskazywać na „przytłaczające zwycięstwo” Kamali Harris – ocenił we wtorek na swoim portalu brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.

„Jeśli te exit polle się nie mylą i głosujący rzeczywiście określili stan amerykańskiej demokracji jako najważniejszą kwestię wyborczą, te wybory mogą doprowadzić do przytłaczającego zwycięstwa Kamali Harris” – napisała Rozina Sabur z amerykańskiego biura gazety.

 Przypomniała przy tym, że Harris wygłosiła mowę na zamknięcie swojej kampanii w miejscu, z którego w styczniu 2021 roku jej kontrkandydat Donald Trump zachęcił swoich zwolenników do szturmu na Kapitol. Harris, podobnie jak obecny prezydent Joe Biden, przedstawiali potencjalny powrót Trumpa jako zagrożenie dla demokracji.

 Wydaje się, że ten przekaz przebił się do wyborców – oceniła Sabur. Przytoczyła przy tym wstępne wyniki sondaży stacji NBC News, sugerujące, że dla 35 proc. wyborców najważniejszą kwestią była demokracja, na drugim miejscu uplasowała się gospodarka (31 proc.), a na kolejnych aborcja (18 proc.) i imigracja (14 proc.).

01:29

Głosowanie zakończyło się w pierwszych stanach!


Głosowanie w wyborach prezydenckich jako pierwsze w kraju zakończyło się w większości hrabstw stanów Indiana i Kentucky. Oba te stany uważane za "bezpieczne" dla Donalda Trumpa. Jak dotąd wyniki zaczęły spływać z jednego hrabstwa w Indianie i dwóch w Kentucky. Wkrótce spodziewane są dalsze częściowe wyniki. Indiana i Kentucky są pierwszymi stanami, gdzie zakończyło się głosowanie w USA, choć z uwagi na odmienne strefy czasowe trwa ono nadal w kilku hrabstwach w obydwu stanach. O godz. 1 czasu polskiego lokale zamkną się na Florydzie, w Georgii, Karolinie Południowej, Wirginii i Vermont. Najbardziej oczekiwane są wyniki w Georgii, jednego z "wahających się" stanów w tym roku. Kandydaci Republikanów wygrywali w Indianie niemal za każdym razem od 1964 roku, z wyjątkiem wyborów 2008 r., kiedy zwyciężał tam Barack Obama. Ostatnim Demokratą, który wygrał w Kentucky, był Bill Clinton w 1996 r. (PAP)

00:48

Gospodarka była natomiast najważniejsza dla połowy wyborców Trumpa. Drugą najważniejszą kwestią była w tej grupie imigracja, a dalej demokracja, aborcja i polityka zagraniczna. Są to wstępne wyniki, które mogą ulec zmianie po przeprowadzeniu kolejnych wywiadów – zaznaczyła NBC. Dotychczasowe ankiety wskazują na pesymizm i obawy społeczeństwa. Mniej więcej trzy czwarte badanych oceniło, że demokracja w USA jest zagrożona, a dwie trzecie – że gospodarka kraju nie jest w dobrym stanie. (PAP)

00:42

Demokrację jako najważniejszą kwestię określiło 35 proc. respondentów, a 31 proc. na pierwszym miejscu postawiło gospodarkę. Kolejne na liście były aborcja (14 proc.) i imigracja (11 proc.). Polityka zagraniczna była najważniejsza dla 4 proc. ankietowanych. Demokracja i gospodarka były najczęstszymi odpowiedziami przedstawicieli obojga płci. Kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni na pierwszym miejscu stawiały natomiast kwestię aborcji. Była ona najważniejsza dla około 20 proc. kobiet i dla 8 proc. mężczyzn. Badanie ukazało różnice pomiędzy wyborcami Demokratki Kamali Harris a zwolennikami Republikanina Donalda Trumpa. Dla większości wyborców Harris deklarowanym priorytetem była demokracja, na drugim miejscu znalazła się aborcja, a dalej gospodarka, polityka zagraniczna i imigracja.

00:31

W Pensylwanii do zdobycia jest aż 19 głosów elektorskich. Mówi się, że kto nie wygra w Pensylwanii, nie zostaje prezydentem.

 

23:47

W temacie prawa do aborcji, większe zaufanie ma Kamala Harris.

23:44

Pojawiają się wyniki badań Exit Poll przygotowane dla amerykańskich stacji telewizyjnych. Na pytanie komu bardziej ufasz w kwestiach ekonomicznych respondenci dali przewagę Donaldowi Trumpowi.

23:25

W razie zwycięstwa Donalda Trumpa stosunki Meksyku z USA byłyby napięte, ale nie doszłoby do „trzęsienia ziemi" – oceniła w rozmowie z PAP politolożka z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM) dr Mariana Aparicio Ramirez. Wśród kluczowych kwestii dwustronnych wymieniła migrację, bezpieczeństwo i handel. „Podczas pierwszej administracji Trumpa widzieliśmy tendencję do izolacjonizmu i brak intencji współpracy z sojusznikami i przyjaciółmi Stanów Zjednoczonych” – powiedziała Aparicio, która kieruje Obserwatorium Relacji Dwustronnych Meksyk-USA na UNAM.

 Ekspertka zwróciła jednak uwagę, że poprzednia administracja Trumpa miała sprawne relacje z ówczesnym prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopezem Obradorem. Zaznaczyła, że nie jest jasne, jak te relacje wyglądałyby z obecną prezydent Claudią Sheinbaum, mimo że jest ona przedstawicielką tej samej partii, co jej poprzednik.

Rywalka Trumpa, Demokratka Kamala Harris, ma natomiast z obecną prezydentką Meksyku zbieżne podejście do kwestii zmian klimatu i zobowiązań poczynionych przez kraje w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych – oceniła politolożka.

23:12

Piosenkarka Alanis Morissette zagłosowała na Kamalę Harris

23:08

Elon Musk po głosowaniu w Texasie

22:46

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones zyskał ponad 400 punktów. Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie wtorkowych wyborów na prezydenta USA.

  • Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,02 proc., do 42.221,88 pkt.
  • S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,23 proc. i wyniósł 5.782,76 pkt.
  • Nasdaq Composite zwyżkował o 1,43 proc. do poziomu 18.439,17 pkt.
  • Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,81 proc. do 2.259,21 pkt.
  • Wskaźnik zmienności VIX spada o 6,87 proc., do 20,46 pkt.

 W centrum uwagi rynków finansowych znajdzie się wynik wyborów prezydenckich w USA. Amerykanie wybierają pomiędzy Kamalą Harris a Donaldem Trumpem, a sondaże pokazują, że wyścig do Białego Domu jest w fazie impasu zarówno w skali kraju, jak i w stanach wahających się.

"Największym ryzykiem dzisiaj nie jest wygrana Harris lub Trumpa, ale rzeczywistość, że ewentualna wygrana Harris może być mocno kwestionowana przez Trumpa" – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank, dodając, że taki wynik podsyciłby niepewność i zaszkodziłby nastrojom inwestorów. "Rynki w pewnym stopniu uwzględniły już w wycenach możliwość wygranej Trumpa, ale po prostu musimy poczekać i zobaczyć, jaki będzie wynik” – powiedział Ben Ritchie, szef akcji rynków rozwiniętych w abrdn.

22:43

Głosy amerykańskich Żydów w kluczowych dla wyborów stanach będą miały duży wpływ na to, kto zostanie prezydentem USA, i mogą przeważyć w kilku istotnych wyścigach w wyborach do Kongresu - napisał izraelski dziennik "Haarec". Amerykańscy Żydzi oraz wyborcy motywowani stosunkiem polityków do toczącej się wojny w Strefie Gazy mogą dać przewagę jednemu z kandydatów na prezydenta USA w siedmiu stanach zaliczanych do grupy wahających się (swing states). Poparcie dla Kamali Harris i Donalda Trumpa jest w nich zbliżone i to wygrana w tych stanach zdecyduje o tym, który z kandydatów zostanie kolejnym prezydentem USA. Dlatego poparcie żydowskich obywateli ma większe znaczenie niż w jakichkolwiek poprzednich wyborach, a obie partie oraz wspierające je organizacje żydowskie przeznaczyły na kampanię największe fundusze w historii - zaznaczyła gazeta. Zarówno organizacje związane z Republikanami, jak i Demokratami wydały miliony dolarów i zaangażowały setki wolontariuszy, by bezpośrednio dotrzeć do amerykańskich Żydów w kluczowych stanach i zmobilizować ich do oddania głosu. (PAP)

22:40

Według opublikowanego pod koniec października sondażu „The Economist” i YouGov 52 proc. latynoskich wyborców popierało Kamalę Harris, podczas gdy za Donaldem Trumpem opowiadało się 40 proc. Jak zauważył „Newsweek”, choć przewaga kandydatki Demokratów w tej grupie jest spora, to na ostatniej prostej kampanii widoczny był wzrost poparcia dla Trumpa wśród Latynosów. „Niewątpliwie najważniejszą kwestią jest dla nich gospodarka” – ocenia w rozmowie z PAP Rogelio Saenz, profesor socjologii i demografii na Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio. Latynosi szukają możliwości, które zapewnią byt ich rodzinom i pomogą w awansie społecznym. Na dalszym miejscu według demografa znajduje się kwestia migracji. „Jest ona jednak wyżej na liście priorytetów Latynosów popierających Trumpa” – dodaje ekspert. Według Urzędu Spisu Ludności USA w 2023 roku Latynosi w Stanach Zjednoczonych stanowili 19,5 proc. mieszkańców kraju, czyli ok. 65 mln osób. Populacja latynoska rośnie znacznie szybciej niż nielatynoska, głównie ze względu na duży przyrost naturalny i imigrację – podała urząd lipcu.

22:15

Republikański kandydat na wiceprezydenta USA - JD Vance w serwisie X - mobilizuje wyborców.

22:12

Latynosi będą mieli wyraźny wpływ na wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich w kilku stanach wahających się – ocenił w rozmowie z PAP Rogelio Saenz, profesor socjologii i demografii na Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio. „W obecnych wyborach każdy głos ma znaczenie, a przy nieproporcjonalnie dużym wzroście liczby nowych latynoskich wyborców w stanach wahających się ich wpływ na końcowy wynik będzie wyraźny” – podkreślił ekspert. Saenz zauważa, że w latach 2019-2023 ogólna liczba uprawnionych wyborców wzrosła o 6,2 mln, z czego 3,3 mln, czyli ponad połowa, to wyborcy latynoscy. Jednocześnie liczba białych wyborców spadała w tym czasie o 2,8 mln. „Nowi wyborcy latynoscy z nawiązką zastąpili spadek liczby białych uprawnionych wyborców. Zmiany te wynikają ze starszej struktury wiekowej białej populacji i młodszej Latynosów” – tłumaczy profesor z Teksasu. Naukowiec bierze pod uwagę dziewięć stanów USA: Arizonę, Florydę, Georgię, Michigan, Minnesotę, Nevadę, Karolinę Północną, Pensylwanię i Wisconsin. „We wszystkich tych stanach Latynosi stanowili znaczną część nowych uprawnionych wyborców, od 30 proc. w Minnesocie do 66 proc. w Michigan. W siedmiu z dziewięciu wahających się stanów w latach 2019-2023 liczba nowych uprawnionych do głosowania Latynosów wzrosła, podczas gdy liczba białych spadła” – zauważa Saenz. W Arizonie na jednego nowego białego wyborcę przypadło sześciu Latynosów, a na Florydzie stosunek ten wynosił pięć do jednego – dodał.

21:37

Sekretarz stanu w Georgii Brad Raffensperger powiedział we wtorek, że w hrabstwie Fulton pod Atlantą chwilowo zamknięto dwa lokale wyborcze z powodu alarmów bombowych pochodzących z Rosji. Urzędnik stwierdził, że groźby nie były wiarygodne, ale wymagały sprawdzenia. Głosowanie w tych lokalach - w zamieszkiwanym w większości przez Afroamerykanów Union City - może zostać wydłużone.

21:25

Donald Trup po raz kolejny mobilizuje swój elektorat. "Republikanie, idzie nam dobrze... upewnijcie się, że zagłosujecie"

21:08

- Donald Trump jest nieprzewidywalny, ale jako prezydent wróciłby prawdopodobnie do izolacjonizmu, skupiając się na USA i wycofując finansowanie funduszy współpracy międzynarodowej – oceniła w rozmowie z PAP politolożka z argentyńskiego Uniwersytetu Narodowego San Martina (UNSAM) dr Gabriela Ippolito. Argentyńska telewizja TN podała we wtorek, że w Różowym Domu, czyli pałacu prezydenckim w Buenos Aires, panuje opinia, iż korzystniejsze dla Argentyny byłoby zwycięstwo Trumpa. Komentatorzy wiążą to między innymi z nadziejami na korzystne wyniki negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie argentyńskiego długu.

20:55

Kolejki w Pensylwanii. Aby oddać głos niektórzy muszą czekać nawet kilka godzin!

20:31

Jak podała we wpisie na platformie X Policja Kapitolu (USCP), mężczyzna, od którego czuć było woń benzyny, został zatrzymany przy wejściu do centrum dla zwiedzających (Capitol Visitor Center), skąd rozpoczynają się wycieczki po kompleksie Kapitolu. Centrum "zostało zamknięte dla wycieczek na czas prowadzenia śledztwa" - poinformowała policja, zapowiadając podanie dalszych szczegółów, kiedy będzie to możliwe.

20:17

- System głosowania w USA nie jest zawiły, choć wybór Kolegium Elektorów wydaje się bardzo anachroniczny – powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Dąbrowski, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Ekspert wspomniał o zasadzie, że zdobycie większości głosów w kraju, nie oznacza jeszcze wygranej. - Jeżeli w danym stanie Kamala Harris otrzyma 51 proc. głosów oznacza to, że zgarnia ona całą pulę głosów elektorskich, które przynależą do tego stanu – wyjaśnił.

20:01

Dzisiejsze wybory są z pewnością najważniejszym wydarzeniem politycznym w historii kryptowalut. Wielu inwestorów ma nadzieję, że zwycięstwo Donalda Trumpa może wynieść cenę Bitcoina na nowy poziom.

19:48

- Czuję się bardzo pewnie. Słyszę, że wszędzie idzie nam bardzo dobrze - powiedział Trump po głosowaniu. Dodał, że wynik nie będzie wyrównany. Kandydat Republikanów skrytykował też długi proces liczenia głosów, twierdząc, że zwycięzca powinien być znany kilka godzin po zakończeniu głosowania.

19:42

Kandydat Republikanów Donald Trump oddał we wtorek głos w lokalu wyborczym w Palm Beach na Florydzie. Były prezydent wyraził pewność, że wygra wybory z dużą przewagą, nie chciał jednk powiedzieć, jak zagłosował w stanowym referendum dotyczącym zniesienia restrykcyjnego prawa aborcyjnego.

19:10

Miejscowość Weare w New Hampshire. Podobnie jak w wielu innych miejscach także i tutaj są naprawdę duże kolejki. Czy padnie frekwencyjny rekord?

18:48

Harris spędzi wieczór wyborczy na swojej alma mater, Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, natomiast kandydat Republikanów Donald Trump wyborczą imprezę organizuje w swojej posiadłości Mar-a-Lago w West Palm Beach na Florydzie.

18:20

Donald Trump zagłosował na Florydzie. 

17:57

Czworo amerykańskich astronautów NASA, którzy znajdują się obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), oddało głos w wyborach prezydenckich w USA – poinformował we wtorek portal Space.com.

Astronauci oddali głosy według procedury głosowania korespondencyjnego. Jak przekazała NASA, procedura ta polega na tym, że karty do głosowania są szyfrowane i przesyłane przez pokładowy komputer do centrum kontroli misji w Las Cruces w stanie Nowy Meksyk. Następnie drogą elektroniczną są dostarczone do urzędników w lokalach wyborczych.

17:39

"Stwórzmy historię wybierając Kamalę Harris" - pisze Joe Biden.

16:53

Ciekawostka: Ponad 80 milionów (39%) wyborców oddało swoje głosy przed wyborami. Główna faza głosowania zakończy się o godzinie 1:00 czasu wschodniego (07:00 w Polsce, 6 listopada) – kiedy zamknięty zostanie ostatni lokal wyborczy.

16:23

Najnowsze sondaże wskazują, że między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem różnica jest naprawdę niewielka..

16:00

Polonia amerykańska ostro o finale kampanii wyborczej w USA. "To już jest Muppet Show"

15:35

Remis w pierwszym głosowaniu na prezydenta USA! Ta wioska w New Hampshire już po wyborach!

15:34

W Stanach Zjednoczonych mamy nietypowy system wyborczy, w wyborach prezydenckich. To nie bezpośrednio obywatele USA wybierają prezydenta ich kraju. We wtorek, 5 listopada 2024 roku Amerykanie wybierają elektorów, którzy następnie w połowie grudnia wybiorą oficjalnie 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dlaczego to tak wygląda?