Terminy głosowania i koniec kampanii
Zgodnie z postanowieniem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. Kampania wyborcza potrwa do 16 maja do godz. 24:00. W dniu głosowania lokale będą otwarte od godz. 7:00 do 21:00.
Do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza – zakazane są wszelkie formy agitacji, rozpowszechnianie materiałów, organizowanie manifestacji czy publikacja sondaży, w tym tzw. exit poll.
Kandydaci w wyborach 2025
Państwowa Komisja Wyborcza do 28 kwietnia opublikuje pełną listę kandydatów. Wśród zarejestrowanych znaleźli się m.in.: Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen, Joanna Senyszyn, Adrian Zandberg, Marek Jakubiak, Artur Bartoszewicz, Maciej Maciak i Marek Woch.
Od 3 maja ich komitety będą mogły bezpłatnie prezentować swoje materiały wyborcze w mediach publicznych – w TVP i Polskim Radiu.
Głosowanie korespondencyjne i pełnomocnictwa
Wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy w dniu wyborów będą mieli co najmniej 60 lat, mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 5 maja. Wniosek można złożyć ustnie, pisemnie, elektronicznie lub telefonicznie – w urzędzie gminy. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności.
Pakiet wyborczy zostanie dostarczony przez Pocztę Polską najpóźniej sześć dni przed wyborami i będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy do oddania głosu.
Do 9 maja osoby starsze i z niepełnosprawnością mogą także wnioskować o pełnomocnictwo do głosowania. Pełnomocnikiem może być osoba z prawem wyborczym, ale nie może to być m.in. kandydat, mąż zaufania czy członek komisji.
Bezpłatny transport do lokalu
Osoby spełniające powyższe kryteria mają także prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego – jeśli w ich gminie nie działa publiczny przewóz pasażerski. Wniosek należy złożyć do 5 maja. Gmina musi poinformować o organizacji transportu do 8 maja, a wyborcy mają otrzymać godzinę dowozu do 15 maja.
W przypadku II tury (1 czerwca) wnioski o transport będzie można składać od 19 do 27 maja.
Głosowanie za granicą i na statkach
Wyborcy przebywający poza krajem mogą do 13 maja zgłosić się do spisu wyborców w wybranym zagranicznym obwodzie. Można to zrobić papierowo, przez e-usługę e-wybory lub mailowo do właściwego konsula.
W razie II tury, osoba ujęta już w spisie zagranicznym pozostaje w nim automatycznie, ale możliwe jest złożenie wniosku o przeniesienie głosowania – do 27 maja, lub uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania – do 29 maja.
Analogiczne zasady dotyczą osób przebywających na polskich statkach morskich – wnioski kieruje się do kapitana jednostki.
Zmiana miejsca głosowania i zaświadczenie
Każdy wyborca, który będzie 18 maja przebywać poza miejscem zamieszkania, może do 15 maja złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić w formie papierowej (w gminie, w której chce się głosować) lub elektronicznie na stronie gov.pl.
Do 15 maja można również wnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu można oddać głos w dowolnym lokalu – w Polsce, za granicą lub na polskim statku. Wniosek składa się osobiście lub przez osobę upoważnioną na piśmie. Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia – jedno na I turę, drugie na ewentualną II turę.