Spis treści
- Wybory prezydenckie 2025 - kiedy pierwsza i druga tura?
- Wybory prezydenckie 2025 - jak głosować poza miejscem zamieszkania? Zaświadczenie o prawie do głosowania
- Wybory prezydenckie 2025 - jak głosować poza miejscem zamieszkania? Jednorazowa zmiana miejsca głosowania
Wybory prezydenckie 2025 - kiedy pierwsza i druga tura?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 przypadnie na niedzielę, 18 maja. Druga tura - jeśli będzie potrzebna - zostanie zorganizowana dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca. Głosowanie będzie odbywało się w godz. 7:00-21:00.
Polacy będą mogli wybierać spośród 13 kandydatów, którymi będą: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Rafał Trzaskowski, Marek Woch, Adrian Zandberg.
Wybory prezydenckie 2025 - jak głosować poza miejscem zamieszkania? Zaświadczenie o prawie do głosowania
Osoby, które w dniu głosowania będą daleko od miejsca zamieszkania, nie mają powodów do zmartwień. Mogą bowiem uzyskać zaświadczenie, umożliwiające oddanie głosu tam, gdzie będą przebywać w czasie wyborów. Jak to zrobić?
Przede wszystkim zainteresowani powinni przygotować swój dokument tożsamości oraz wypełnić wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument należy podpisać i złożyć go w dowolnym urzędzie gminy na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż trzeciego dnia przed dniem wyborów (do 15 maja). Cała procedura jest bezpłatna. W przypadku wyborów prezydenckich otrzymuje się dwa zaświadczenia - na pierwszą i drugą turę wyborów.
Cały proces dokładnie opisała w przygotowanym przed wyborami materiale Państwowa Komisja Wyborcza:
Wybory prezydenckie 2025 - jak głosować poza miejscem zamieszkania? Jednorazowa zmiana miejsca głosowania
Alternatywną opcją dla planując głosowanie poza miejscem zamieszkania jest jednorazowa zmiana lokalizacji. Chcąc zrobić to przez internet, należy przygotować swoje dane logowania do profilu zaufanego. Po zalogowaniu należy złożyć dedykowany wniosek, podając adres, pod którym będzie się w dniu wyborów. Po sprawdzeniu dokumentu należy podpisać go elektronicznie i oczekiwać na potwierdzenie na swojej skrzynce ePUAP.
Wniosek można także złożyć osobiście. W tym celu trzeba przygotować swój dokument tożsamości oraz wypełnić formularz, który składa się w urzędzie miasta lub gminy - tam, gdzie będzie się przebywać w dniu wyborów. Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach miejsce głosowania jest zmieniane na obie tury wyborów.
Wniosek należy złożyć na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż trzeciego dnia przed dniem wyborów (do 15 maja). "W wyborach prezydenta RP, w których przeprowadza się ponowne głosowanie, złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania na 13, ale nie później niż na trzy dni przed ponownym głosowaniem" - czytamy na rządowej stronie. Usługa jest bezpłatna.
Przygotowania do Pikniku Tysiąclecia w Warszawie - zobacz zdjęcia: