TRAGEDIA

Wstrząsające relacje polskich turystów z Azji. "Myśleliśmy, że spadniemy z 14. piętra"

2025-03-28 15:46

Trzęsienie ziemi w Birmie oraz Tajlandii które odczuwalne było także w innych krajach spowodowało wielką tragedię. Kataklizm zastał także polskich turystów, którzy w tym czasie znajdowali się w Tajlandii. Nasi rodacy opowiedzieli Radiu Eska jak wyglądał cały kataklizm.

Wstrząsające relacje Polaków z trzęsienia ziemi w Tajlandii

Zatrważające szacunki po trzęsieniu ziemi w Birmie! Liczba ofiar może iść w tysiące - wynika z danych amerykańskiej Narodowej Służby Geologicznej! Właśnie w tym kraju znajdowało się epicentrum wstrząsu o magnitudzie 7,7. Wstrżasy były odczuwalne także w Tajlandii. W Bangkoku zawalił się budowany 30-to piętrowy budynek.W sieci pojawiły się nagrania m.in. polskich turystów.

- Ja nigdy nie czułam takiego telepania, wszystko zaczęła spadać. Baliśmy się, że zaraz spadniemy z 14. piętra. Sufit się zaczął walić. Ściany popękały. Uciekliśmy szybem w dół, nic nie zdążyliśmy ze sobą zabrać. Jestem tutaj na boso, bez koszulki - relacjonowali Krystian i Weronika z kanału "Podróże z plecakiem".

- Budynki zaczęły się trząść, kilkudziesięciopiętrowe wieżowce chybotały się na boki. Z jednego, widziałam na własne oczy, zaczęła kapać woda, zaczęły lecieć jakieś kamienie, gruz, dookoła nagle zrobił się spory pył - tak opowiedziała Radiu ESKA Kamila Markiewicz, która aktualnie przebywa w Bangkoku.

Sytuacja w Tajlandii uspokaja się i ludzie mogą wracać do domów – powiedziała w piątek premierka Paetongtarn Shinawatra, po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,3. Co najmniej trzy osoby zginęły a dziesiątki zaginęły w stolicy kraju, Bangkoku, po tym jak zawalił się 30-pietrowy budynek w budowie.

Tragedia w Azji. Magnituda do 7,7 stopni w skali Richtera

Czerwony Krzyż poinformował, że w wyniku trzęsienia ziemi w kilku rejonach Birmy nastąpiła przerwa w dostawie prądu i internetu, co utrudnia prowadzenie akcji ratunkowej. Organizacja podała, że zapewnia pierwszą pomoc i wysłała zespół ratowniczy do Mandalay. - Infrastruktura publiczna została uszkodzona, w tym drogi, mosty i budynki publiczne. Obecnie mamy obawy o stan zapór na rzekach. Trwa szacowanie, w jakim są one stanie – powiedziała Marie Manrique, koordynatorka programu Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża, przebywająca obecnie w Rangunie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że przygotowuje zapasy środków medycznych, które mogą być przetransportowane do Birmy.

Według CNN piątkowe trzęsienie ziemi, które dotknęło Birmę, było prawdopodobnie najsilniejszym w czasach nowożytnych. Trzęsienie ziemi z 1946 r., szacowane na magnitudę rzędu 7,6 – 7,7, także odnotowano na uskoku Sagaing.

Do tej pory nie jest znana oficjalna liczba ofiar oraz osób zaginionych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!