Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt ustawy, która wprowadzi 17 nowych zawodów medycznych. To między innymi opiekunowie medyczni, logopedzi czy dietetycy. W związku z tym, że do tej pory nie było przepisów, które mówiły o prawach i obowiązkach tych grup zawodowych, zdarzało się, że pracodawcy wykorzystywali luki prawne.
- Skoro nie ma ustawy o zawodzie opiekuna medycznego, to znaczy, że można ominąć pewne rozporządzenia, które mówią jakie kwalifikacje trzeba mieć na danych stanowiskach. No i niektóre osoby zatrudniają ludzi bez żadnego wykształcenia na to stanowisko, co niestety jest zagrożeniem dla pacjenta - mówi prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych Bartosz Mikołajczyk.
Projekt ustawy jasno określa, że m.in. asystentem stomatologicznym czy masażystą może zostać tylko osoba, która przeszła odpowiednią szkołę. Przepisy ukrócą więc sytuacje, w których przykładowo opiekunem medycznym zostawała osoba po internetowym kursie.
Projekt ustawy reguluje również kwestie związane z ustawicznym rozwojem zawodowym w ramach kształcenia podyplomowego (szkolenie specjalizacyjne i kursy kwalifikacyjne) oraz doskonalenia zawodowego. Projekt wprowadza także m.in. regulacje dotyczące skorzystania przez osobę wykonująca zawód medyczny z płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, który będzie mógł być wykorzystany na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego. Wymiar urlopu jest uzgadniany każdorazowo z pracodawcą.
Czytaj także: Niedziele handlowe 2022 na NOWYCH ZASADACH. Wielkie zmiany już od 1 lutego!
Projekt ustawy reguluje również kwestie odnoszące się do odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny. Osoby wykonujące zawód medyczny podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki zawodowej i deontologii zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!