Wojna w Ukrainie. W polskich social mediach drastyczny wzorst fałszywych informacji

i

Autor: Unsplash - Szabo Viktor Wojna w Ukrainie. W polskich social mediach drastyczny wzorst fałszywych informacji

Wojna w Ukrainie. W polskich social mediach dezinformacja na masową skalę. IBIMS ostrzega!

2022-03-02 10:14

W ciągu ostatnich 24 godzin w polskich mediach społecznościowych odnotowano ponad sto tysięcy prób dezinformacji w tematyce wydarzeń związanych z Ukrainą i Rosją — ostrzega w najnowszym raporcie Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Widoczna jest zwłaszcza drastyczna radykalizacja grup antyuchodźczych działających głównie w kanałach antycovidowych.

IBIMS opublikował na Twitterze raport dotyczący drastycznego wzrostu incydentów dezinformacyjnych w tematyce wydarzeń związanych z Ukrainą i Rosją. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano ponad 120 tysięcy prób dezinformacji w przestrzeni polskiego internetu i mediów społecznościowych.

- W stosunku do 01.02.2022 odnotowano wzrost incydentów o 20000%. W badanym okresie odnotowujemy drastyczną radykalizację grup antyuchodźczych działających w kanałach osób sceptycznie nastawionych do szczepień. Główny przekaz dezinformacji to budowa zagrożenia wewnętrznego na terenie kraju — czytamy w komunikacie.

- W przestrzeni polskich social mediów nastąpiło przegrupowanie większość kont/grup z komunikacji anty #COVID19 na komunikacje anty #uchodzcy #Ukraina — informował dzień wcześniej Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Najwięcej incydentów odnotowano w social mediach typu Facebook (69%) oraz Twitter (24%).

Uchodźcy na polskiej granicy

W social mediach pojawiają się m.in. fałszywe informacje, że Przemyślu i powiatach przygranicznych doszło do poważnych przestępstw kryminalnych: włamań, napaści i zgwałceń. Dementuje je m.in. Podkarpacka Policja.

Do sytuacji w Przemyślu odniosły się też władze miasta.

"Wśród mnóstwa informacji związanych z wojną w Ukrainie i napływem do Polski uciekających mieszkańców tego kraju, pojawiają się informacje, które najwyraźniej mają zdezorganizować pomoc i zniechęcić do pomocy uchodźcom.

Wraz z obywatelami Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, do Polski napływają także osoby odbiegające wyglądem od przeciętnego mieszkańca sąsiadującego z nami kraju. To ich dotyczą pojawiające się ostatnio w sieci informacje o agresywnym zachowaniu, czy wręcz rozbojach. Te wiadomości są najwyraźniej celowo rozsiewane i powielane, ponieważ Policja nie potwierdza takich wydarzeń – brak jakichkolwiek zgłoszeń na ten temat.

Odbieramy te informacje jako typowe fake newsy, dezinformację wojenną, która ma ograniczyć pomoc dla uchodźców lub nastawić do nich mieszkańców Przemyśla."

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nerwowo na wschodzie Polski. Ataki w Przemyślu i Medyce. Policja wydała komentarz [WIDEO]