Atak terrorystyczny w Tel Awiwie
W piątek wieczorem (7 kwietnia) w ataku w Izraelu zginął 30-letni turysta z Włoch, a siedmiu innych turystów z Włoch i Wielkiej Brytanii zostało rannych. Według policji zamachowiec wjechał samochodem w grupę ludzi tuż przy nadmorskiej promenadzie w Tel Awiwie. Auto przewróciło się na dach. Znajdujący się w pobliżu policjant zastrzelił napastnika, gdy ten próbował wyciągnąć broń.
Zamachowcem okazał się 45-letni Yousef Abu Jaber, izraelski Arab, mieszkaniec miasta Kafr Kasim. Jak poinformował dziennik „Haarec”, palestyńska organizacja Islamski Dżihad wydała w piątek wieczorem oświadczenie, w którym napisano, że atak w Tel Awiwie był „naturalną i pełnoprawną odpowiedzią na zbrodnie okupanta popełniane na narodzie palestyńskim”.
MSZ apeluje do Polaków
W związku z zamachami terrorystycznymi na Zachodnim Brzegu oraz w Tel Awiwe, a także ryzykiem wystąpienia kolejnych aktów przemocy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do polskich obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie ryzyka. Resort dyplomacji podkreśla, że w szczególności należy unikać przebywania w miejscach, które mogą być celem ataku, takich jak obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne lub bazary oraz, że stanowczo należy unikać wszelkich zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych, a w przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń władz.
MSZ przypomina, że w przypadku zagrożenia atakiem rakietowym uruchamiane są syreny alarmowe, po usłyszeniu których należy udać się niezwłocznie do schronu (zlokalizowanego w mieszkaniu lub budynku, a także w miejscach publicznych - oznaczone pomarańczowymi znakami „public shelter”) i przebywać w nim 10 minut od momentu wyłączenia syren.
„Mając na uwadze obserwowany w ostatnich dniach wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie zalecamy spokój, a także, w miarę możliwości, rozważenie przełożenia podróży do Izraela i Palestyny do czasu uspokojenia się sytuacji” – radzi MSZ.
Resort zachęca też wszystkich, którzy przebywają poza granicami Polski (w tym także w Izraelu lub Palestynie) do korzystania z serwisu Odyseusz.
„W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy” – podkreśla MSZ.
Napięta sytuacja w Izraelu
Sytuacja w Izraelu jest napięta - trwa żydowskie święto Paschy oraz święty dla muzułmanów miesiąc ramadan. W środę izraelska policja dwukrotnie starła się z muzułmańskimi wiernymi w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Eskalacja przemocy spowodowała wymianę ognia w Strefie Gazy i podsyciła obawy przed dalszymi rozruchami.