Zaostrzenie zasad wjazdu z Polski do Niemiec obowiązuje od niedzieli, 5. grudnia. Zachodni sąsiedzi uznali nasz kraj oraz Szwajcarię za obszary wysokiego ryzyka. Chodzi o ostatnie statystyki dotyczące wzrostu zakażeń koronawirusem w obu państwach. Jeśli chodzi o Polskę, raport zakażeń z dnia 5. grudnia wskazuje na ponad 22 tys. potwierdzonych przypadków. Wprowadzenie surowszych zasad wjazdu na terytorium Niemiec oznacza dla obywateli i obywatelek Polski konieczność potwierdzenia swojego stanu zdrowia. Ale nie tylko - nowe przepisy mówią też o obowiązkowej kwarantannie. Jak wyglądają nowe zasady? Kogo obowiązują, a kto jest zwolniony z ich przestrzegania? O tym w dalszej części artykułu.
Nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec - LISTA
Nowe restrykcje dla Polek i Polaków obowiązują osoby niezaszczepione i przewidują obowiązkowe testy oraz kwarantannę. Zasady są następujące:
- Wykonanie testu na koronawirusa przed wjazdem
- Zarejestrowanie wjazdu na stronie www.einreiseanmeldung.de
- Odbycie 10-dniowej kwarantanny na własny koszt
- Szybkie testy antygenowe muszą być wykonane najwcześniej 48 godzin przed wjazdem
- Jeśli wynik testu będzie negatywny, kwarantannę można skrócić do 5 dni
- Dzieci poniżej 12. roku życia kończą kwarantannę po 5. dniach
WYJĄTKI - kogo nie obowiązują nowe zasady?
Nowe zasady nie dotyczą:
- Osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi. Warunkiem koniecznym jest jednak przyjęcie ostatniej dawki szczepionki minimum 14 dni przed wjazdem. Ponadto szczepionka musi być dopuszczona w Unii Europejskiej.
- Możliwość wjazdu bez dodatkowych czynności mają też ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę od 28 dni do 6 miesięcy przed wjazdem.
- Dzieci do 12. roku życia
- Zawodowi kierowcy zajmujących się przewozem ludzi lub towarów.
Kwarantanna nie obowiązuje:
- Zaszczepionych
- Ozdrowieńców
- Podróżujący tranzytem przez Niemcy
- Kierowców zawodowych przekraczający granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24. godzin
- Pracowników transgranicznych
Jedynym respektowanym poświadczeniem szczepienia lub przebycia choroby jest certyfikat szczepienia lub dokument wydany przez lekarza.