Wirus Lassa w Wielkiej Brytanii. Czym jest?
Jak podaje "The Guardian", trzy przypadki wirusa Lassa, zwanego inaczej gorączką krwotoczną, zostały odnotowane w tym roku w Wielkiej Brytanii. Co więcej, z powodu zakażenia wirusem Lassa w Luton zmarł noworodek. Zakażenia są związana z podróżami osób lub ich bliskich do Afryki Zachodniej. To pierwsza taka sytuacja w Europie od 10 lat. Wcześniej wirus Lassa występował w Afryce Zachodniej. Personel szpitali, gdzie byli leczeni chorzy, zostali objęci obserwacją pod kątem dalszych zakażeń.
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa podaje jednak, że przypadków wirusa Lassa było w ostatnim miesiącu więcej. Tamtejszy rząd zapowiedział, że przeznaczy 10 mln funtów na badania nad nowymi zakażenia oraz innymi wirusami, jak np. Ebola. Czy czeka nas nowa pandemii?
Wirus Lassa. GIS wydał ostrzeżenie. Czeka nas kolejna pandemia?
Wirus Lassa - czym się charakteryzuje? Jest on wysoce zakaźny i bardzo łatwo się przenosi. Do zakażenia dochodzi "podczas kontaktu z wydalinami szczurów oraz zakażonych lub chorych ludzi. Wirus do naszego organizmu dostaje się drogą oddechową, pokarmową, płciową lub przez kontakt z uszkodzoną skórą lub śluzówką z krwią, wydzielinami i wydalinami zakażonego człowieka lub zwierzęcia." To jednak nie wszystko. Charakteryzuje się też wysoką umieralnością.
W około 80% przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach po okresie inkubacji trwającym około 7-15 dni, pojawiają się ostre objawy, wynikające z uszkodzenia wielu narządów. Dochodzi m.in. do pogorszenia stanu ogólnego, gorączki, bólów głowy, gardła, mięśni. Pojawiają się bóle brzucha, wymioty, biegunka, bóle w klatce piersiowej. Na migdałkach pojawiają się biało-żółte naloty, pęcherzyki oraz owrzodzenia. Mogą wystąpić również objawy krwotoczne - czytamy w komunikacie GIS.
Główny Inspektora Sanitarny dodaje, że ok. 15 proc. osób hospitalizowanych umiera, pomimo zastosowanej terapii. Skuteczne jest podania leków antywirusowych. Głównym środkiem zapobiegawczym jest przestrzeganie zasad higieny.
Gorączka krwotoczna Lassa występuje w zachodniej Afryce, ale z uwagi na szczególną zakażalność oraz łatwość przenoszenia stwarza zagrożenie zawleczenia do wszystkich innych krajów świata - czytamy dalej w komunikacie GIS.
Polecany artykuł: