Wielkie problemy małych wiewiórek. Jak zachować się, gdy znajdziemy zwierzątko? Wiewiórki szczególnie narażone są na niebezpieczeństwo tuż po narodzinach. Młode często wypadają z gniazda i stają się łatwym łupem drapieżników. Niestety, również nierozsądne zachowanie ludzi może im poważnie zaszkodzić. Czasem rodzice zdążą na czas zabrać oseska do gniazda, jednak często nasza pomoc jest niezbędna. Ważne jednak by zachować się odpowiedzialne.
Jeśli gniazdo nie jest umieszczone zbyt wysoko, wiewiórka ma pewne szanse - kości i narządy wewnętrzne pozostają nienaruszone. Szanse rosną, gdy malutka wiewiórka zostanie szybko odnaleziona i nie zdąży się zupełnie wychłodzić. - informuje w swoim poście na Facebooku Jeżurkowo, ośrodek pomocy dla jeży, który często gości również inne małe ssaki. Jeśli podczas naszego spaceru natkniemy się na wiewiórkę, wpierw powinnyśmy upewnić się, że nie poszukują jej rodzice. Ale co dalej?
Wielkie problemy małych wiewiórek. Jak zachować się, gdy znajdziemy zwierzątko?
Po obserwacji wiewiórki, jeśli przez dłuższy czas nie nadciągnęła matka, zwierzęciu zagraża w tym miejscu niebezpieczeństwo lub zauważyliśmy krew czy początki wyziębienia, warto poprosić o pomoc odpowiednie osoby. Nie zabieraj wiewiórki do domu! Najprawdopodobniej tylko bardziej jej zaszkodzisz, bo młode potrzebują specjalistycznej opieki. Pamiętaj by poinformować odpowiednie fundacje lub doświadczone osoby, które chętnie krok po kroku poinstruują cię, jak powinieneś się zachować.
Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt to miejsce, gdzie na początku kwietnia trafiła między innymi wiewiórka Osia. Dzięki fachowej opiece powróci z pewnością do swojego naturalnego środowiska.