Spis treści
- Wielki Piątek. Czy jest ścisły post? Ile posiłków?
- Wielka Sobota. Czy obowiązuje ścisły post? Czy można jeść mięso?
- Wielki Piątek, Wielka Sobota – czy trzeba iść do kościoła?
- Wielka Sobota. Co powinna zawierać święconka?
Wielki Piątek. Czy jest ścisły post? Ile posiłków?
Wielki Piątek w Kościele Katolickim to piąty dzień Wielkiego Tygodnia oraz wspomnienie męki Jezusa Chrystusa i jego śmierci na krzyżu. W tym dniu nie są odprawiane żadne msze, odbywają się jednak nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wielki Piątek w Kościele Katolickim przypadać może w okresie od 20 marca do 23 kwietnia.
Wielkanoc 2021. Kiedy wypada katolicka, a kiedy prawosławna? Czy są razem?
W Wielkanoc 2021 Wielki Piątek wypada 2 kwietnia. Czy obowiązuje w nim ścisły post? Czy można jeść mięso? Zgodnie z prawem kanonicznym w Wielki Piątek każdy katolik powinien zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Może także zjeść od 3 do 4 posiłków, w tym jeden obfity (np. obiad). Oznacza to, że w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post oraz nie wolno jeść mięsa czy słodyczy. Zwolnione z takich obowiązków są dzieci do 12. roku życia, osoby starsze czy chore.
Wielka Sobota. Czy obowiązuje ścisły post? Czy można jeść mięso?
Wielka Sobota to szósty i ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający Wielkanoc. W Kościele Katolickim stanowi dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują najświętszy sakrament, święcą pokarmy oraz odwiedzają Grób Pański. Podobnie jak w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę w kościołach nie są odprawiane msze ani nie jest udzielana Komunia Święta, jednak po zapadnięciu zmroku odprawiana jest Wigilia Paschalna należąca do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.
Wielu wiernych często zastanawia się, czy w Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post, czy można jeść mięso oraz ile posiłków można zjeść. Dawne przepisy prawa kanonicznego nakazywały pościć w tym dniu do godziny 12. Obecnie ścisły post w Wielką Sobotę nie obowiązuje wiernych, jest jednak zalecany, aby lepiej przygotować się na Wielkanoc. Oznacza to, że można jeść mięso i nie obowiązuje limit posiłków, o ile ktoś nie postanowi sobie inaczej.
Twardy lockdown: limity na Wielkanoc 2021. Ile osób może spotakać się przy świątecznym stole?
Wielki Piątek, Wielka Sobota – czy trzeba iść do kościoła?
W Wielki Piątek i Wielką Sobotę w kościołach nie są odprawiane msze. Wielka Sobota jest ponadto jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. Wierni nie muszą w tych dniach iść do kościoła, jednak zachęca się, aby uczestniczyli w nabożeństwach oraz przystąpili do spowiedzi, aby z czystym sumieniem przystąpić do Eucharystii w Wielkanoc, gdy przyjęcie komunii oraz obecność na mszy jest dla wiernych obowiązkowa, a nieuczestniczenie w liturgii to ciężki grzech.
Wielka Sobota. Co powinna zawierać święconka?
Najbardziej kojarzone z Wielką Sobotą jest święcenie pokarmów w koszyczku wielkanocnym. W 2021 roku ze względu na panującą pandemię w wielu kościołach może ono zostać odwołane, a wierni mogą poświęcić jedzenie w domach. Co powinno znaleźć się w koszyczku? Umieszcza się w nim tradycyjne polskie potrawy, m.in.:
- jaja,
- chleb,
- wędlinę,
- sól,
- chrzan,
- ciasto wielkanocne.
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan, które w 2021 roku przypada 4 kwietnia. Wspólnie obchodzą je katolicy i prawosławni.