Wielkanoc wspólna dla wszystkich chrześcijan? Prawosławni hierarchowie wyrażają nadzieję

i

Autor: wrotapodlasia.pl

wielkanoc

Wielkanoc wspólna dla wszystkich chrześcijan? Prawosławni hierarchowie wyrażają nadzieję

2025-04-17 12:24

Wyjątkowość tegorocznej Wielkanocy podkreślili w orędziu paschalnym prawosławni hierarchowie w Polsce. Święta te w 2025 roku przypadają w tym samym terminie zarówno dla katolików, jak i prawosławnych. Przedstawiciele kościoła prawosławnego zwrócili uwagę na jubileusz 1700 lat od Soboru Nicejskiego i wyrazili nadzieję na wspólne świętowanie w przyszłości.

1700 lat od Soboru w Nicei – symboliczne zjednoczenie chrześcijan. Wspólna data Wielkanocy

W tym roku przypada okrągła rocznica 1700 lat od pierwszego Soboru Powszechnego w Nicei (325 r.). Prawosławni biskupi z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) zwracają uwagę na wyjątkową zbieżność daty Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan. W orędziu paschalnym opublikowanym na oficjalnej stronie PAKP napisali:

Bogu dziękujemy, że my, prawosławni, zachowaliśmy niezmiennie świętowanie daty święta Zmartwychwstania Pańskiego zgodnie z ustaleniami Świętego Soboru w Nicei. Wspólne świętowanie Świętej Paschy w 2025 roku napawa nas nadzieją, że nastąpi czas, kiedy wszyscy wyznający Chrystusa, jego cud zmartwychwstania, będą świętować wspólnie".

Na Soborze Nicejskim zdecydowano o sposobie wyliczania terminu Wielkiej Nocy, aby ujednolicić rozbieżności panujące w różnych częściach ówczesnego świata chrześcijańskiego. Dziś daty te wciąż się różnią – mimo że w obu obrządkach święto wyznaczane jest według kalendarza księżycowego. W Cerkwi prawosławnej obowiązuje dodatkowo zasada, że Wielkanoc musi przypadać po żydowskiej Paschy, co oznacza, że wspólna data święta zdarza się stosunkowo rzadko.

Wielkanoc. Znaczenie Zmartwychwstania i nadzieja na jedność

Prawosławni hierarchowie mocno zaakcentowali duchowe znaczenie święta Wielkiej Nocy. Jak podkreślili:

„Zmartwychwstanie Chrystusa jest centralnym wydarzeniem w historii ludzkości. Bez niego nie byłoby ani chrześcijaństwa, ani nadziei na wieczne zbawienie. W nim zawarta jest cała potęga i wszechmoc zmartwychwstałego Chrystusa”.

W tym duchu skierowali do wiernych życzenia paschalne, podkreślając ich aktualność i głębię:

"Niech radosna wieść o zmartwychwstałym Chrystusie umocni wiarę, cierpliwość, wniesie do naszego życia pokój, zgodę, zjednoczy podzielonych, pojedna wrogów i skieruje zbłąkanych na drogę prawdy".

Orędzie paschalne będzie odczytywane we wszystkich cerkwiach podczas świąt, a jego treść ma przypominać o istocie Zmartwychwstania jako wydarzenia przełamującego granice śmierci i rozłamu.

Ważne rocznice dla polskiej Cerkwi w 2025 roku

Hierarchowie przypomnieli, że rok 2025 jest również szczególny dla polskiego prawosławia z uwagi na liczne jubileusze. Przede wszystkim 17 września przypada 100. rocznica ogłoszenia autokefalii PAKP, choć uroczystości rocznicowe trwały przez cały miniony rok. W orędziu wspomniano również 110-lecie bieżeństwa – masowego uchodźstwa ludności prawosławnej w 1915 roku w obawie przed armią niemiecką. Przymusowe wysiedlenia miały miejsce głównie na wschodnich terenach dzisiejszej Polski oraz zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Rok 2025, to 100-lecie objawienia się Matki Bożej na św. Górze Jawor, wskazujące Łemkom drogę powrotu do wiary swoich ojców – świętego prawosławia. To również rok 80-lecia zakończenia II wojny światowej, która przyniosła naszej Cerkwi wielkie doświadczenia. Osłabiona, po raz kolejny, podniosła się z popiołów i odrodziła się" – piszą hierarchowie.

Odniesienia do historii łączą się w orędziu z refleksją teologiczną:

"Wspominając o tych wydarzeniach, miejmy świadomość, że zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią zwróciło naturze to, co ona utraciła jako konsekwencję upadku, to znaczy życie, nieśmiertelność, niezniszczalność".

Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP.

Cerkiew św. Paraskewy w Stefkowej. Bieszczadzka perła architektury
QUIZ: Jak dobrze znasz polską tradycję? Zgadnij czy to Halloween czy Dziady?
Pytanie 1 z 10
Święto to wywodzi się z tradycji celtyckiej: