„Wielkanoc to święto nadziei”. Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas rezurekcji w Gnieźnie

i

Autor: pixabay

Wielkanoc 2025

„Wielkanoc to święto nadziei”. Podczas mszy św. rezurekcyjnej w katedrze gnieźnieńskiej wierni świętowali Zmartwychwstanie Pańskie

2025-04-20 8:24

Wielkanoc to czas zwycięstwa życia nad śmiercią, a także nadziei, która rodzi się z wiary w Zmartwychwstanie. Podczas mszy św. rezurekcyjnej w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił duchowy wymiar tego najważniejszego chrześcijańskiego święta. Wskazał, że wiara w Zmartwychwstałego Jezusa daje siłę, by odnaleźć sens w codzienności, przebaczać i dążyć do pojednania. W kazaniu nie zabrakło też odniesień do współczesnych wyzwań i wezwania do poszanowania godności każdego człowieka.

„Nie wystarczy zobaczyć pusty grób. Trzeba uwierzyć”

W swojej homilii arcybiskup przypomniał, że poranek wielkanocny jest dla chrześcijan czasem radosnego spotkania we wspólnocie Kościoła.

– Wielkanoc to święto nadziei. Wielkanoc to święto zmartwychwstania i życia – mówił abp Polak, podkreślając, że fundamentem chrześcijańskiej nadziei jest wiara w Zmartwychwstanie Jezusa.

Hierarcha zaznaczył, że samo zobaczenie pustego grobu nie wystarcza – potrzebna jest wiara, która pozwala przyjąć tajemnicę Zmartwychwstania sercem.

– Trzeba uwierzyć, że Jezus żyje. To On – swoim zwycięstwem nad śmiercią – wskrzesił wiarę uczniów. On wskrzesił wiarę Piotra i Jana, którzy patrząc w pusty grób, zaczęli rozumieć, że Zmartwychwstanie naprawdę się dokonało – mówił prymas.

Wiara staje się świadectwem

Prymas podkreślił, że chrześcijańska wiara dojrzewa w słuchaniu i w głoszeniu.

– Wiara rodzi się z tego, co się słyszy. Dojrzewa, gdy jest przekazywana. Staje się świadectwem, gdy żyjemy tym, co głosimy – zaznaczył, odwołując się do nauczania papieża Franciszka.

W nawiązaniu do trwającego Roku Jubileuszowego arcybiskup przypomniał słowa papieża o nadziei zakorzenionej w miłości.

– Duch Święty promieniuje w wierzących światłem nadziei i podtrzymuje ją jak pochodnię. Nadzieja chrześcijańska nie zawodzi, bo opiera się na pewności, że Jezus zmartwychwstał i żyje – cytował dokumenty papieskie.

Nadzieja na pokój i szacunek dla życia

Abp Polak w swojej homilii zaapelował również o większy szacunek dla życia – od poczęcia aż po naturalną śmierć – oraz o pojednanie między ludźmi.

– Czy to zbyt wiele, by marzyć, aby broń, także tego poranka, umilkła i przestała przynosić zniszczenie i śmierć? – pytał prymas, nawiązując do aktualnych konfliktów i podziałów.

Wspomniał również o potrzebie przebaczenia, wyciągniętej ręki do zgody oraz przeciwdziałania nienawiści i dezinformacji.

– Czy to zbyt wiele, aby marzyć o poszanowaniu godności każdego człowieka? By nie niszczyć go pomówieniami, kłamstwami, złością? – dodał.

„Dążcie do tego, co w górze”

Kończąc homilię, metropolita gnieźnieński wezwał wiernych, by ich codzienne życie było przeniknięte światłem Zmartwychwstania.

– Chrystus jest naszym zmartwychwstaniem i życiem. Odprawiajmy nasze święto w Panu – mówił.

Abp Polak podkreślił, że tylko zakorzenienie w Chrystusie pozwala odnaleźć nadzieję w świecie pełnym niepewności i lęku. Wielkanocne orędzie – jak zaznaczył – nie jest jedynie wspomnieniem wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, ale aktualnym wezwaniem do przemiany życia.

Opracował: Dawid Piątkowski, Źródło: PAP

Quiz wiedzy o Wielkanocy
Pytanie 1 z 10
Barwione na różne kolory jajka to:
Kolorek w Vox FM | Dobry wieczór Polsko