Wielkanoc 2021 w dobie III fali koronawirusa. Jakie obostrzenia?
Od soboty, 20 marca w Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Lockdown został wprowadzony w całym kraju. Zamknięte są m.in. hotele, ośrodki kultury, siłownie czy baseny. Restauracje oferują jedzenie tylko na wynos. Dzieci z klas 1-3 wróciły na naukę zdalną. W galeriach handlowych otwarte są tylko drogerie, apteki, czy sklepy spożywcze. Co ważne, rząd nie zdecydował się na zamknięcie kościołów. Panują tam jednak ograniczenia. Zgodnie z rozporządzeniem, liczba osób, która znajduje się w świątyni, zależy od jej wielkości - 1 os. na 15 mkw.
Czy Wielkanoc 2021 będzie podobna do tej z zeszłego roku? Jakie obostrzenia będą obowiązywać na święta wielkanocne?
Wielkanoc 2021: są pierwsze wytyczne w sprawie świąt. Jak będą wyglądać?
Choć kościoły mają pozostać otwarte, to mimo to wierni muszą przygotować się na obostrzenia w Wielkanoc 2021. Jak podaje "Rzeczpospolita", biskupi otrzymali już wskazówki dotyczące Wielkanocy 2021 przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, które opracowano o wytyczne Watykanu. Co się w nim znalazło?
- kontrola liczby osób, które będą uczestniczyć w nabożeństwach
- dezynfekcja rąk przez księży
- w Wielki Czwartek zaleca się rezygnację z tradycyjnego obmycia nóg
- w Wielki Piątek zaleca się rezygnację z całowania krzyża przez wiernych - może to zrobić jedynie celebrans
- zaleca się ograniczenie procesji - np. w Niedzielę Palową czy rezurekcji - tylko do asysty; wierni powinni pozostać na swoich miejscach
- księża powinni informować o konieczności używania maseczek oraz zachowaniu dystansu
Święta wielkanocne 2021. Święcenie pokarmów jednak w kościołach?
Czy święcenie pokarmów odbędzie się jednak w kościołach? Takiej opcji nie wyklucza archidiecezja krakowska. Abp. Marek Jędraszewski zalecił, by święcenie pokarmów w miarę możliwości odbywało się przed świątyniami. Ci, którzy nie będą uczestniczyć w tym sakramentalium, proszeni są o odmówienie modlitwy przed świątecznym śniadaniem. Jak będzie to wyglądać w innych parafiach? Biskupi w każdej z nich mają podjąć decyzję indywidualnie. Bardzo prawdopodobne jest jednak to, że podobne zalecenia będą obowiązywać w całym kraju.
Czy obecność na mszy świętej w Wielkanoc 2021 jest obowiązkowa?
Czy w święta wielkanocne trzeba iść do kościoła? Przypomnijmy, że nadal obowiązuje dyspensa od mszy świętej ze względu na sytuację pandemiczną w Polsce. Można w niej uczestniczyć on-line, za pomocą relacji w telewizji czy w internecie. Można również słuchać jej w radiu. Abp. Jędraszewski zachęca jednak do wizyty w kościele. Zaapelował o zwiększenie liczby mszy świętych oraz by kapłani podkreślali "różnice pomiędzy uczestnictwem w celebracjach, a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu".
Aby większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii, zachęcam do organizowania dodatkowych mszy św. i nabożeństw oraz obrzędu Komunii Świętej poza mszą (wyłączając Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a także w ramach udzielonych pozwoleń na binacje i trynacje). Warto skorzystać w tym kontekście z pomocy księży oraz ojców zakonnych, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpasterstwo parafialne - czytamy w dekrecie metropolity krakowskiego.