Co dalej z niedzielami handlowymi? Temat wróci w grudniu
Sejmowe komisje: Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny podczas wspólnego posiedzenia we wtorek, 26 listopada zapowiedziały, że zajmą się zaplanowanym na ten dzień rozpatrzeniem poselskiego projektu nowelizacji dotyczącej handlowych niedziel na kolejnym wspólnym posiedzeniu, które odbędzie się najprawdopodobniej w grudniu - poinformował przewodniczący komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru, otwierając posiedzenie.
Poselski projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy Kodeks pracy złożyli pod koniec marca br. posłowie Polski 2050. Przewiduje on dwie niedziele handlowe w miesiącu. Za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.
Polecany artykuł:
Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano w niej katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.