„Presja ma sens” - powiedział PAP unijny dyplomata. Péter Szijjártó miał powiedzieć na spotkaniu, że choć Budapeszt nie przepada za Europejskim Instrumentem na rzecz Pokoju, to jednak nie będzie go blokować.
- Liczymy, że Węgrzy nie wycofają się z tego stanowiska - dodał unijny dyplomata w rozmowie z PAP.
W ubiegłym tygodniu Węgry zgłosiły wątpliwości wobec zwiększenia o pół miliarda euro środków na ten cel.
Europejski Instrument na rzecz Pokoju ustanowiono 22 marca 2021 r. To instrument pozabudżetowy, który ma pomóc UE zapobiegać konfliktom, budować pokój oraz zwiększać bezpieczeństwo międzynarodowe. Pozwala finansować działania wojskowe i obronne w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB).
AKTUALIZACJA:
Unia Europejska zatwierdziła w poniedziałek nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro i przeznaczyła też 45 mln euro na szkolenie ukraińskich żołnierzy w UE - poinformowała agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.
Unijni ministrowie spraw zagranicznych obradujący w Brukseli zgodzili się na przekazanie środków z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) po przeprowadzeniu wideokonferencji z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą.
Listen on Spreaker.