Węgry chcą wystąpić z Międzynarodowego Trybunału Karnego. Data nie jest przypadkowa

i

Autor: Nur Photo/East News

Wydarzenia

Węgry chcą wystąpić z Międzynarodowego Trybunału Karnego. Data nie jest przypadkowa

2025-04-03 12:30

Decyzją rządu Węgry wystąpią z Międzynarodowego Trybunału Karnego, a procedura opuszczenia tej instytucji zostanie zainicjowana już w czwartek - podał szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Decyzję ogłoszono w dniu przyjazdu do Budapesztu premiera Izraela, za którym MTK wydał nakaz aresztowania.

Węgry wystąpią z Międzynarodowego Trybunału Karnego

Rząd rozpocznie procedurę wypowiedzenia umowy w czwartek, zgodnie z konstytucyjnymi i międzynarodowymi ramami prawnymi - poinformował Gulyas w rozmowie z agencją prasową MTI, odnosząc się do dokumentu założycielskiego MTK, Statutu Rzymskiego.

Kilka godzin przed ogłoszeniem tej decyzji przez węgierskie władze na lotnisku w Budapeszcie wylądował samolot z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu na pokładzie, który składa na Węgrzech wizytę państwową.

Wcześniej rząd w Budapeszcie wielokrotnie deklarował, że Netanjahu, ścigany przez MTK pod zarzutem zbrodni wojennych w Strefie Gazy, na Węgrzech może czuć się bezpieczny i nie grozi mu aresztowanie. To druga podróż zagraniczna Netanjahu po wydaniu nakazu przez MTK w listopadzie 2024 r. W lutym br. odwiedził USA i został przyjęty w Białym Domu przez Donalda Trumpa.

ZOBACZ: Szef MON w Jasionce. Mówił o umowie z Hutą Stalowa Wola

Węgrzy zarzucają MTK upolitycznienie 

Wcześniej o zamiarze opuszczenia MTK przez Węgry poinformowało Radio Wolna Europa (RFE), powołując się na wypowiedź ministra sprawiedliwości Bence Tuzsona na spotkaniu dla ambasadorów.

Jak podało RFE, procedura wystąpienia Węgier z MTK będzie wyglądać następująco: najpierw w parlamencie złożony zostanie projekt uchwały w tej sprawie, a jeśli zyska poparcie większości, rząd oficjalnie zainicjuje proces wyjścia z Trybunału. Według źródeł nadawcy procedura ta może potrwać nawet rok.

W lutym minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział, że Węgry "ponownie ocenią swój udział w tej instytucji"; zarzucił przy tym MTK, że jego "działalność została poważnie upolityczniona" i że trybunał "zdyskredytował międzynarodowy system sądownictwa". Kilka dni wcześniej Trump nałożył sankcje na MTK oraz osoby pomagające tej instytucji w ściganiu Amerykanów oraz przedstawicieli władz Izraela i innych sojuszników USA.

Choć Węgry są członkiem MTK, to Statut Rzymski ustanawiający sąd nie został w tym kraju ogłoszony, gdyż uznano go za niekonstytucyjny. W związku z tym władze w Budapeszcie oświadczyły, że w przypadku przybycia na Węgry ściganych przez MTK przywódcy Rosji Władimira Putina czy Netanjahu nie zostaną oni aresztowani.

Lubelskie. Brawurowa jazda zakończona na drzewie