Limity transakcji gotówkowych. Kiedy będziemy musieli zapłacić kartą albo przelewem?
Spore zmiany pojawią się już od 1 stycznia 2023 r. w Ustawie o prawach konsumenta. Mianowicie, konsumenci nie będą mogli zapłacić przedsiębiorcy gotówki, jeżeli transakcja przekroczy 20 tysięcy złotych. W takiej sytuacji możliwa będzie jedynie płatność bezgotówkowa.
„Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji” – wskazuje przepis.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa to rozwiązanie za zbyt daleko idącą ingerencję w preferencje obywateli dotyczące metod płatności i apeluje o wycofanie się z tego rozwiązania.
Jako argument związek podaje chociażby to, że w czasie istotnych napięć geopolitycznych i trwającej wojny na Ukrainie może stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa państwa (zwiększenie zagrożenia wynikającego z ataków na systemy bankowe). Ponadto, badania wskazują, że 47,3% osób preferuje płatności bezgotówkowe, natomiast 32,6% wciąż woli płacić gotówką. W grupie wiekowej 55-64 lata aż 48,1% osób wybiera gotówkę (wobec 26,7% wybierających płatności bezgotówkowe), a w grupie osób powyżej 65 roku życia gotówkę wybiera aż 71,8% ankietowanych (wobec 14,2% wybierających płatności bezgotówkowe).Konsumenci używający gotówki wskazują, że ta forma płatności pozwala na lepszą kontrolę wydatków (30%), poczucie niezależności (21%), czy większą prywatność i ochronę danych osobowych (17%).
Polecany artykuł:
Nowe przepisy dotkną nie tylko konsumentów, lecz także przedsiębiorców.
W przypadku rozliczeń między firmami nastąpi zaostrzenie już obowiązującego limitu płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł. „Ustanowienie tak niskiego limitu również należy ocenić negatywnie” – czytamy w analizie ZPP.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Jak ONE to robią, że zawsze mają pieniądze?
Włącz podcast i poznaj sekret zaradnych dziewczyn!
Listen to "7 nawyków kobiet, które zawsze mają pieniądze!" on Spreaker.