Najbrudniejsze i najczystsze miasta w Polsce
Badania zostały przeprowadzone w 10 największych miastach w Polsce. Przeprowadził je PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. Na liście znalazły się: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Lublin, Białystok, Bydgoszcz oraz Łódź. Pod lupę wzięto pięć miejsc, z którymi mamy najczęstszy kontakt każdego dnia. Jak prezentują się wyniki? Możecie być mocno zaskoczeni!
Okazuje się, że najgorsza sytuacja jest w Poznaniu, Katowicach oraz Gdańsku. W stolicy Wielkopolski ilość znalezionych bakterii przekroczyła 14 tys.! W Katowicach jest ich prawie 10 tys., a w Gdańsku nieco ponad 6 tys.
Najczyściej jest natomiast w... Łodzi! Tam znaleziono 1470 bakterii. Na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz (2340 bakterii). Podium zamyka Kraków (2440 bakterii).
Dworce PKP, bankomaty, komunikacja miejska. Czego lepiej nie dotykać?
Oprócz ogólnego podsumowania wyszczególniono również poszczególne miejsca, które są najczęściej dotykane każdego dnia. Pod lupę wzięto bankomaty, galerie handlowe, wózki sklepowe, komunikację miejską oraz dworce PKP. Gdzie jest najgorzej? Podróżując zarówno komunikacją miejską lub wybierając pociąg w Poznaniu lepiej wyposażyć się w płyn do dezynfekcji. Ilość bakterii powala w tych miejscach (ponad 5 tys.). Nie lepiej jest w Gdańsku, jeśli chodzi o dworce PKP oraz Wrocławiu, jeśli chodzi o komunikację miejską.
Bankomaty pełne zarazków? Tak jest w Warszawie (3 tys. znalezionych bakterii) oraz w Poznaniu (2,5 tys. bakterii). Najbrudniejsze galerie handlowe są w Katowicach i Lublinie (około tysiąc bakterii). Natomiast najgorzej z dezynfekcją wózków sklepowych radzi sobie Gdańsk (2,5 tys. bakterii).