Spis treści
- GIS ostrzega przed Salmonellą w jajach [NUMER PARTII]
- Salmonella w jajach z biedronki: Jakie działania podjęto?
- Salmonella [OBJAWY, LECZENIE]
GIS ostrzega przed Salmonellą w jajach [NUMER PARTII]
- Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj. Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej lub możliwe przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Czytaj także: Szczepionka przeciw Covid-19: WHO rekomenduje wstrzymanie trzeciej dawki
Szczegóły produktu:
Produkt – Jaja świeże L Moja Kurka.
Najlepiej spożyć przed: 17.09.2021
Numer partii: 17/09/2021 PSK 98
Kod na skorupkach jaj: 3PL30211306
Producent: Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne Augustyniak Dariusz, ul. Wiejska 55, 62-060 Stęszew Będlewo, Zakład Pakowania Jaj Zaparcin PL30215904WE
Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn
Salmonella w jajach z biedronki: Jakie działania podjęto?
Po wykryciu Salmonelli podjęto odpowiednie działania. - Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne Augustyniak Dariusz po otrzymaniu informacji o niezgodności rozpoczęło wycofanie partii kwestionowanych jaj z obrotu oraz poinformowało odbiorców. Zakład w ramach prowadzonej kontroli wewnętrznej dotychczas nie stwierdził niezgodności, zarówno w procedurach higienicznych jak i badaniach laboratoryjnych. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu, nadzorujący producenta kwestionowanych jaj, w ramach postępowania pobrał próbki urzędowe z kurników, z których pochodzą kwestionowane jaja - czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Straż miejska może wystawić nowy mandat. Jest jednak jeden problem
Salmonella [OBJAWY, LECZENIE]
Zatrucie Salmonellą może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Wśród najczęstszych objawów wyróżniamy:
- ból brzucha,
- ból głowy,
- wymioty,
- biegunkę,
- podwyższoną temperaturę.
Jak informuje Poradnik Zdrowie, pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już 8 godzin po zjedzeniu skażonego posiłku. Jednak najczęściej choroba daje o sobie znać po 18-24 godzinach od zakażenia.
Leczenie zatrucia salmonellą przeważnie ogranicza się do prawidłowego nawadniania organizmu oraz stosowania odpowiedniej diety. Jeśli objawy nie ustąpią, konieczny może być antybiotyk. W przypadku ignorowania objawów u dzieci i dorosłych z obniżoną odpornością może dojść do sepsy, która prowadzi do śmierci.