USA i Ukraina podpisały list intencyjny w sprawie eksploatacji minerałów. Czy da on gwarancję bezpieczeństwa?

i

Autor: Pixabay.com

Stosunki międzynarodowe

USA i Ukraina podpisały list intencyjny w sprawie eksploatacji minerałów. Czy da on gwarancję bezpieczeństwa?

2025-04-18 9:13

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały list intencyjny dotyczący przyszłej umowy o wydobyciu ukraińskich minerałów przez amerykańskie firmy. Porozumienie ma otworzyć drogę do inwestycji w odbudowę Ukrainy i zwiększyć jej bezpieczeństwo gospodarcze oraz strategiczne.

Memorandum Intencyjne między USA a Ukrainą

W czwartek Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały online list intencyjny dotyczący przyszłej umowy w sprawie eksploatacji złóż minerałów znajdujących się na terytorium Ukrainy. Informację o podpisaniu dokumentu przekazała ukraińska pierwsza wicepremier i minister gospodarki Julia Svyrydenko.

„Jesteśmy szczęśliwi, że możemy ogłosić podpisanie z naszymi amerykańskimi partnerami Memorandum Intencyjnego otwierającego drogę do Porozumienia o Partnerstwie Gospodarczym i ustanowienia Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy Ukrainy” – napisała Svyrydenko na platformie X (dawniej Twitter).

Szczegóły porozumienia wciąż w opracowaniu

Na ten moment nie ujawniono szczegółów zawartego memorandum. Jak poinformowała Svyrydenko, trwają prace nad ostatecznym tekstem porozumienia, który ma doprecyzować zakres współpracy obu krajów w obszarze zasobów naturalnych.

„Spodziewamy się, że Fundusz stanie się skutecznym narzędziem do przyciągania inwestycji służących odbudowie naszego kraju, modernizacji infrastruktury, wspierania przedsiębiorstw i tworzenia nowych możliwości ekonomicznych” – dodała.

Wyraziła również nadzieję, że ostateczny dokument będzie „bardzo korzystny dla obu stron”.

Minerały jako element odbudowy i strategii bezpieczeństwa

Według agencji AFP, plany dotyczące podpisania porozumienia istniały już od kilku tygodni, jednak zostały opóźnione przez napiętą atmosferę wokół lutowego spotkania w Białym Domu, podczas którego Donald Trump i Wołodymyr Zełenski odbyli rozmowy w kontrowersyjnym tonie.

Trump ma uważać, że przyszłe porozumienie powinno być swego rodzaju „zapłatą” za pomoc, jaką USA udzieliły Ukrainie w trakcie prezydentury Joe Bidena. Szczególnie istotnym punktem porozumienia ma być udostępnienie amerykańskim firmom dostępu do złóż metali ziem rzadkich.

Z kolei z perspektywy amerykańskiej obecność firm z USA na Ukrainie może pełnić funkcję geopolitycznego odstraszacza wobec dalszych działań Rosji. Według opinii części ekspertów, to strategiczne posunięcie ma na celu zwiększenie stabilności regionu.

Ukraina liczy na inwestycje i gwarancje bezpieczeństwa

Strona ukraińska podkreśla, że przyszła umowa powinna przynieść nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również polityczne. Kijów oczekuje, że każde potencjalne porozumienie dotyczące zakończenia wojny zawierać będzie konkretne gwarancje bezpieczeństwa.

Oczekiwania wobec memorandum są wysokie – zarówno pod względem inwestycji, jak i potencjalnego wpływu na przyszłą architekturę bezpieczeństwa w regionie.

Oprac. Jakub Mazurkiewicz, źródło: PAP.

ESKA - Mix Kwiecień vol. 1