Urlop menstruacyjny nie jest nowością. W Japonii funkcjonuje od 1947 roku, w Korei Południowej od 1953 roku. To również częsta praktyka w wielu przedsiębiorstwach w Chinach, Indiach, Wielkiej Brytanii czy Tajwanie. W Europie dni wolne z powodu okresu są wciąż mało popularne, jednak coraz więcej prywatnych firm decyduje się na ich wprowadzenie – od niedawna trend ten można zaobserwować również Polsce. Przykładem jest polska marka odzieżowa PLNY LALA. Od 2020 roku pracownice mogą korzystać z płatnego urlopu menstruacyjnego bądź przez jeden dzień pracować z domu. Wolne z powodu miesiączki wprowadziły też m.in. takie firmy jak Spadiora czy platforma dystrybucji gier GOG.com.
Urlop menstruacyjny w Polsce. Będą dodatkowe ustawowo wolne dni dla kobiet? Trwają prace
Niewykluczone, że za jakiś czas urlop menstruacyjny w Polsce przysługiwać będzie wszystkim kobietom. Rada Konsultacyjna przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet wspólnie z inicjatywą Akcja Menstruacja utworzyła nieformalną grupę - Zespół Urlop Menstruacyjny. Od kilku miesięcy pracuje nad postulatami dotyczącymi wprowadzenia urlopu menstruacyjnego w Polsce.
– Każda osoba menstruująca inaczej przeżywa miesiączkę i związany z nią ból, napięcie, zmęczenie – praca podczas okresu potrafi być uciążliwa lub niemożliwa, a w tej chwili w Polsce nie istnieją rozwiązania prawne, które by to uwzględniały. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby menstruujące, które pracują fizycznie. Dziś w Polsce osoba menstruująca, która z powodu objawów towarzyszących miesiączce, nie jest w stanie funkcjonować w pracy, ma do dyspozycji urlop na żądanie (w ramach urlopu wypoczynkowego) lub zwolnienie lekarskie (co wiąże się z utratą części wynagrodzenia). Urlop wypoczynkowy i prawo do odpłatnego zwolnienia nie dotyczy też większości osób pracujących na inne umowy niż o pracę – zauważa Akcja Menstruacja.
– Wspólnie chcemy zadbać o to, by doświadczenie osób menstruujących było widzialne, a rozwiązania dla ich problemów możliwe do wprowadzenia na poziomie państwowym i lokalnym. Dziękujemy Wam za dotychczasowego zaangażowanie w temat urlopów menstruacyjnych, mamy nadzieję, że wesprzecie nas też w kolejnych etapach pracy nad postulatami – napisały na Instagramie aktywistki.
Jakie jest Twoje zdanie na temat wprowadzenia urlopu menstruacyjnego w Polsce? Zagłosuj w naszej sondzie!