Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Upadłeś na śliskim chodniku? Możesz dostać odszkodowanie!

2021-12-14 15:53

Wraz z pierwszymi opadami śniegu i przymrozkami poruszanie się po chodnikach może być utrudnione. I chociaż ulice są odśnieżane to chodniki nie zawsze. Oblodzone i zaśnieżone chodniki to zmora wszystkich pieszych. Warto pamiętać, że jeśli wywrócimy się na takim chodniku i np. złamiemy nogę to należy nam się odszkodowanie.

Odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku

Za stan chodników i ich odśnieżanie odpowiada ich właściciel lub zarządca: gmina, zarząd dróg, spółdzielnia mieszkaniowa, i to od tych osób możemy domagać się rekompensaty za nasze straty. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za poślizgnięcie? Odszkodowanie za poślizgnięcie przysługuje każdej osobie, która poślizgnęła się na zewnątrz lub w pomieszczeniu – i w wyniku tego doznała uszczerbku na zdrowiu. Warto pamiętać, że nawet pozornie niegroźny upadek, spowodowany utratą równowagi na śliskiej powierzchni może być odczuwalny dopiero po pewnym czasie. Odszkodowanie za poślizgnięcie powinno pokryć wydatki związane ze skutkami upadku, takie jak koszty leczenia, ewentualnej operacji, rehabilitacji, dojazdów, zniszczonych ubrań, telefonu czy okularów. Ubiegając się o odszkodowanie za poślizgnięcie, musimy wykazać ponad wszelką wątpliwość, gdzie i w jaki sposób doszło do zdarzenia oraz jakie miało ono skutki dla naszego zdrowia.

Co zrobić po upadku, jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie?

  • Zrób komórką zdjęcia na miejscu tak, by było widać np. nazwę ulicy i stan nawierzchni, na której doszło do zdarzenia,
  • jeśli inne osoby widziały zdarzenie poproś o numer kontaktowy do nich, by powołać ich w razie potrzeby jako świadków,
  • warto zadzwonić po straż miejską, która pomoże ci ustalić, kto odpowiada za stan nawierzchni i poświadczy zdarzenie,
  • zrób lub poproś o zrobienie zdjęcia wszystkich rzeczy, które zostały zniszczone w wyniku upadku,
  • zbierz pełną dokumentację medyczną ze szpitala,
  • skompletuj rachunki i faktury za dojazdy na rehabilitację lub naprawę uszkodzonego sprzętu.

Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie, czy w miejscu zdarzenia nie znajduje się kamera monitoringu miejskiego lub prywatna, np. pobliskiego banku, bankomatu lub innego obiektu. Wówczas można zwrócić się z prośbą o zabezpieczenie monitoringu jako dowodu w sprawie, którą zamierzamy skierować do sądu.

Na jaką kwotę odszkodowania za poślizgnięcie możemy liczyć? Ponieważ każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, trudno wskazać konkretną sumę, której wypłata byłaby pewna. Warto jednak pamiętać, że odszkodowanie powinno pokryć poniesione przez nas koszty związane z upadkiem, które jesteśmy w stanie udokumentować. Wiele osób – zamiast skierować sprawę do sądu samodzielnie decyduje się na pomoc kancelarii odszkodowawczej. Co nie jest złym pomysłem, bo pozwane przez nas podmioty będą dążyć do zaoferowania nam jak najniższej możliwej stawki jako odszkodowanie za poślizgnięcie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!