UE przeznacza ponad pół miliarda euro na pomoc dla Sudanu. Polska też dorzuca swoją cegiełkę

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

świat

UE przeznacza ponad pół miliarda euro na pomoc dla Sudanu. Polska też dorzuca swoją cegiełkę

2025-04-15 16:13

Ponad pół miliarda euro – taką kwotę Unia Europejska i jej państwa członkowskie, w tym Polska, zadeklarowały na pomoc dla pogrążonego w wojnie domowej Sudanu. Pieniądze mają trafić do osób najbardziej dotkniętych konfliktem: przesiedleńców, uchodźców i mieszkańców terenów objętych kryzysem humanitarnym. Informację ogłoszono we wtorek, 15 kwietnia podczas międzynarodowej konferencji w Londynie. To odpowiedź na dramatyczne skutki dwuletniej wojny i największy obecnie kryzys przesiedleńczy na świecie.

Ponad 500 mln euro wsparcia. Decyzja z Londynu

Podczas londyńskiej konferencji wysokiego szczebla w sprawie Sudanu, zorganizowanej przez Komisję Europejską ogłoszono wspólną deklarację wsparcia. Łącznie na pomoc dla Sudanu i jego sąsiadów Unia Europejska i 13 państw członkowskich przekażą 522 mln euro. Z tej puli 282 mln euro pochodzi bezpośrednio z budżetu Komisji Europejskiej, natomiast 240 mln euro to wkład finansowy państw członkowskich, w tym Polski.

Polska i inne państwa członkowskie pomagają

Polska znalazła się w gronie 13 państw unijnych, które wspólnie zdecydowały się przeznaczyć środki na wsparcie humanitarne dla mieszkańców Sudanu. Wśród innych donatorów znalazły się m.in. Austria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Malta, Słowenia, Hiszpania i Szwecja. Fundusze mają zostać wykorzystane na zakup niezbędnych artykułów oraz zapewnienie dostępu do podstawowych usług dla przesiedleńców i uchodźców.

Co zapewni pomoc?

Środki finansowe przekazane w ramach unijnej pomocy mają zapewnić dostęp do opieki medycznej, żywności, wody pitnej, artykułów sanitarnych i schronienia. Planowana jest również pomoc edukacyjna oraz wsparcie psychologiczne dla ofiar wojny. Pieniądze trafią nie tylko do samego Sudanu, ale także do krajów sąsiadujących, takich jak Czad, które przyjmują ogromne liczby uchodźców.

Dwa lata wojny domowej

Konferencja w Londynie odbyła się niemal dokładnie dwa lata po wybuchu krwawego konfliktu zbrojnego między siłami rządowymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) w Sudanie. Walki doprowadziły do katastrofalnej sytuacji humanitarnej – głodu, przemocy i masowych przesiedleń. Ponad 15 milionów osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, co czyni ten kryzys największym przesiedleńczym dramatem na świecie.

Dramatyczne doniesienia z obozów

Komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Hadja Lahbib, która tuż przed konferencją odwiedziła Czad, podkreśliła w swoim oświadczeniu skalę przemocy i cierpienia cywilów. Szczególnie tragiczna była sytuacja w obozie Zamzam w północnym Darfurze, gdzie w miniony weekend zginęło wielu cywilów, w tym pracownicy organizacji humanitarnych.

– Naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego są powszechne – podkreśliła Lahbib.

Pomoc z Europy. Nadzieja dla Sudanu

Unijne środki mają przynieść realne wsparcie mieszkańcom Sudanu i uchodźcom, którzy każdego dnia walczą o przetrwanie. W czasach, gdy wojna w tym afrykańskim kraju wydaje się coraz bardziej zapomniana, wsparcie ze strony wspólnoty międzynarodowej staje się nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne. Europa – w tym Polska – nie pozostaje obojętna.

Opracował: Dawid Piątkowski, Źródło: PAP

Quiz geograficzny. Ile wiesz o sąsiadach Polski?
Pytanie 1 z 10
Które państwo, z którym graniczy Polska, jest najmniejsze?
Super Seriale FB 15.04.2025