Watykan pełen wiernych – tłumy żegnają papieża
Od środy ciało papieża Franciszka wystawione jest w bazylice św. Piotra w Rzymie. Tłumy wiernych nieustannie ustawiają się w kolejce, by pożegnać duchowego przywódcę Kościoła katolickiego. Z powodu ogromnego zainteresowania, bazylika była otwarta aż do godziny 5:30 nad ranem w czwartek – mimo że planowano jej zamknięcie o północy.
Już wczesnym popołudniem tego dnia liczba odwiedzających przekroczyła 60 tysięcy osób. Wśród nich byli m.in. członkowie rodziny papieża, którzy przylecieli z Argentyny, a także zawodnicy włoskiego klubu AS Roma.
Ostatni gest papieża – pomoc młodym osadzonym
Niedługo przed śmiercią papież Franciszek zdecydował się na niezwykły gest. Przekazał cały swój prywatny majątek, czyli 200 tysięcy euro, na budowę fabryki makaronu w młodzieżowym więzieniu w Rzymie.
Projekt ma pomóc osadzonym w zdobyciu pracy i zmianie stylu życia. Ten akt hojności stał się symbolicznym zamknięciem pontyfikatu, który od początku koncentrował się na miłosierdziu i pomocy najsłabszym.
Pogrzeb papieża i przygotowania Watykanu
Watykan przygotowuje się do sobotnich uroczystości pogrzebowych. Ciało papieża pozostanie wystawione do piątku do godziny 19:00. Następnie, o godzinie 20:00, odbędzie się rytuał zamknięcia trumny, który poprowadzi kardynał Kevin Farrell, kamerling Kościoła Rzymskiego.
Sam pogrzeb odbędzie się w sobotę rano, na placu św. Piotra. Po zakończeniu ceremonii papież zostanie pochowany w prywatnej uroczystości w bazylice Matki Bożej Większej. Już opublikowano zdjęcia nagrobka z inskrypcją „FRANCISCUS”.
Z uwagi na rangę wydarzenia i spodziewane tłumy pielgrzymów, Watykan i władze włoskie wprowadziły ścisłe środki bezpieczeństwa. Na placu i w okolicach Watykanu obecnych będzie aż 2000 funkcjonariuszy policji oraz oddziały wojska i ochrony cywilnej. W pogrzebie weźmie udział 170 delegacji z całego świata.
Nowenna żałobna i medytacje przed konklawe
Od soboty rozpoczyna się „Novemdiales” – dziewięć dni żałoby po śmierci papieża, z codzienną mszą w jego intencji. Kardynałowie obecni w Rzymie (113 osób) spotkali się w czwartek rano, by ustalić harmonogram medytacji przed rozpoczęciem konklawe. Pierwsze rozważania wygłosi opactwo benedyktyńskie Donato Ogliari, a kolejne – kardynał Raniero Cantalamessa, który przez lata był kaznodzieją Domu Papieskiego.
Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: TVM News