Wymiana telewizorów w 2022 roku. Z czym jest związana?
Ta wiadomość może zaniepokoić część społeczeństwa. Najpóźniej do II kwartału 2022 roku konieczna będzie wymiana telewizorów w Polsce. Inną opcją jest zakup nowego tunera. Nawet 2,27 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji. Z czym to jest związane?
Wymiana telewizorów związana jest ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W 2022 roku dojdzie do przejścia z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Osoby, które nie posiadają kompatybilnych z nim telewizorów lub tunerów stracą dostęp do kanałów.
Obecnie na prawie 5 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej 71 proc. tych gospodarstw odbiera sygnał DVB-T2, ale tylko 50 proc. odbiera sygnał DVB-T2 HEVC. Oznacza to, że ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Są to osoby raczej wykluczone technologicznie. Osoby starsze, z małych miejscowości, często w gospodarstwach 1-osobowych o bardzo małych możliwościach ekonomicznych. 74 proc. ludzi odbierających sygnał wyłącznie z naziemnej telewizji nie wie o planowanej zmianie. Nie jest to dramat. Mamy trochę czasu - mówił podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów cytowany przez portal Wirtualne Media.
Jak zaznaczają eksperci, kampania informująca o koniecznej wymianie telewizorów powinna przyspieszyć. Podkreślają, że listopad, grudzień i styczeń to mocne miesiące jeśli chodzi o kupno i sprzedaż elektroniki. Pierwsze wyłączenie sygnału DVB-T ma nastąpić już w marcu. Kolejne w kwietniu, maju i czerwcu. Wtedy nastąpi skumulowanie zapotrzebowania na nowe telewizory. Właśnie wtedy w sklepach może zacząć brakować sprzętu