galeria

Tysiące migoczących zniczy. Tak wyglądały cmentarze po zmroku. Zobacz niezwykłe zdjęcia

2024-11-02 9:00

Wszystkich Świętych 2024. W piątek Polacy tłumnie udali się na cmentarze, by zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych. Po zmroku nekropolie rozświetlone tysiącami tysięcy płomieni stworzyły niesamowitą atmosferę. Widok ten uwieczniony na zdjęciach robi ogromne wrażenie.

Wszystkich Świętych, obchodzone 1 listopada, jest czasem zadumy, refleksji i pamięci o zmarłych. Tego dnia tłumy wiernych udają się na cmentarze w całej Polsce, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Dzięki tysiącom palących się lampek po zmroku nekropolie wyglądają wyjątkowo majestatycznie.

Cmentarze po zmroku. Niezwykłe fotografie

Cmentarze po zmroku tysiącami migoczących świateł zostały uwiecznione na fotografiach. Zobacz niezwykłą atmosferę, jaka panowała w piątek wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, Cmentarzu św. Rodziny we Wrocławiu czy Cmentarzu Parafialnym na Służewie w Warszawie.

Wszystkich Świętych - jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci.

W IV wieku zaczęto oddawać cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, na Wschodzie zaś wszyscy męczennicy byli wspominani w piątek po Wielkanocy. Wyraźny charakter tej uroczystości nadał papież Bonifacy IV (608-615) w roku 609. Początkowo była ona obchodzona w Rzymie 13 maja. W tym dniu wspominano Matkę Bożą i wszystkich męczenników, czyli osoby, które oddały swoje życie za wiarę w Chrystusa.

W VIII w. w dniu uroczystości Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości. W ten sposób powstała tradycja dnia, w którym Kościół cieszy się dostąpieniem chwały Bożej tych wszystkich, którzy oficjalnie nie zostali ogłoszeni świętymi.

Data obchodów 1 listopada pojawiła się w roku 741, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym, nie tylko męczennikom. Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV (827-844). W 935 r. papież Jan XI rozszerzył obchody tego święta na cały Kościół.

Wszystkich Świętych w PRL-u. Pamiętasz, jak obchodzono to święto?
Pytanie 1 z 10
Zaczniemy od łatwego. Jaką nazwę przyjęto dla Wszystkich Świętych, aby zmniejszyć religijny charakter tego dnia?
1 listopada na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie