Twórczość polskiej noblistki ma szanse przetrwać katastrofę klimatyczną. Dzieła Wisławy Szymborskiej zostaną umieszczone w wyjątkowym arktycznym archiwum na Spitsbergenie. Najpierw zapisano je na specjalnych rolkach pokrytych powłoką srebrową. Teraz trafią do bezpiecznego skarbca.
- Archiwum arktyczne, które jest położone 300 metrów pod ziemią, dodatkowo te rolki są pakowane w specjalne folie aluminiowe, jest też specjalny kontener. Jest dużo środków bezpieczeństwa, które pozwalają nam być spokojnym, że nic się rzeczywiście tym danym nie stanie - mówi Zofia Sablińska z PIQL.pl, firmy zajmującej się zabezpieczaniem dokumentów w arktycznym archiwum.
Czytaj także: Olga Tokarczuk będzie honorową obywatelką Warszawy! Kto jeszcze został wyróżniony?
Twórczość Szymborskiej została zapisana w języku polskim, więc ten kto odkryje archiwum za kilkaset lat będzie musiał ten język znać, bądź rozszyfrować. Zdaniem Michała Rusinka z Fundacji Wisławy Szymborskiej, arktyczne archiwum to idealne miejsce dla jej dzieł. - Myślę też, że jej poczucie humoru i jej wyobraźnia, a także jej skłonność do literatury science fiction spowodowałaby, że jej by się to bardzo podobało - mówi Rusinek.
Arktyczne muzeum: Co się w nim znajduje?
Manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej czy reprodukcje obrazów Rembrandta. - Takim towarzystwem noblistka z pewnością byłaby zaszczycona - przyznaje Michał Rusinek z Fundacji Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska jest drugą, obok Olgi Tokarczuk, polską noblistką która trafiła do arktycznego archiwum. Obok tzw. biblioteki końca świata znajduje się bank nasion, który ma pomóc odtworzyć rośliny w przypadku ich całkowitego wymarcia.
Twórczość noblistki zostanie umieszczona w archiwum jak tylko na to pozwolą lokalne pandemiczne restrykcje.