Turystyka szczepionkowa staje się popularna głównie w krajach należących do Unii Europejskiej, w których trudno przewidzieć, kiedy szczepienia będą dostępne dla młodszej części populacji, więc część touroperatorów odkryła w turystyce szczepionkowej nowy model biznesowy.
Pierwsze doniesienia o wyjazdach połączonych ze szczepieniami pochodzą z Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Ceny takich podróży są jednak wysokie - w przeliczeniu sięgają nawet 130 tys. zł. Informacji o wyjazdach do ZEA jest jednak coraz więcej. Zamożni turyści wyjeżdżają na kilka tygodni np. do Dubaju, w trakcie których przyjmują obie dawki szczepionki produkowanej przez chińską państwową grupę farmaceutyczną Sinopharm.
Oferty wyjazdów szczepionkowych pojawiają się również w Niemczech i Austrii. Mimo że potencjalne kierunki i terminy nie są jeszcze w żaden sposób potwierdzone, rezerwacja wycieczek jest już możliwa. Kraje takie jak ZEA, Seszele czy Wielka Brytania są na dobrej drodze do szybkiego zaszczepienia własnych obywateli, a ponieważ zamówiły więcej dawek niż same są w stanie zużyć, turyści będą mogli skorzystać z nadwyżek. Trwający od trzech do czterech tygodni wyjazd ma kosztować co najmniej 2-3 tys. euro.
Turystyka szczepionkowa - jakie kraje?
Można również zarezerwować wyjazd do Serbii, gdzie za 3 tys. euro podana będzie pojedyncza szczepionka firmy Johnson & Johnson, niezatwierdzona jeszcze w UE. Można również wziąć pod uwagę kraje, w których stosuje się rosyjski Sputnik V lub chińskie szczepionki Sinovac i Sinopharm.
Także turyści odwiedzający Kubę będą mogli otrzymać wyprodukowaną na miejscu szczepionkę Soberana 2 (hiszp. suwerenna), która przechodzi obecnie trzecią fazę badań klinicznych i oczekuje się, że zostanie zatwierdzona do użytku na wyspie w marcu.
Polecany artykuł:
Przywileje dla zaszczepionych turystów
Zaszczepieni turyści już cieszą się przywilejami w niektórych państwach i mogą ominąć ograniczenia w podróżowaniu: między innymi na Seszelach, Islandii i Maderze nie muszą już przechodzić kwarantanny po przyjeździe.