Śmiertelne zarażenie w stanie Coahuila
Jeszcze kilka dni temu przekazaliśmy Wam wiadomość, że w Meksyku odnotowano pierwszy przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H5N1. Trzyletnia dziewczynka ze stanu Durango na północy kraju była hospitalizowana, a jej stan zdrowia lekarze określali jako ciężki.
Niestety dziecko zmarło. Ministerstwo Zdrowia Meksyku poinformowało o śmierci trzyletniej dziewczynki, która zaraziła się wirusem ptasiej grypy H5N1. To pierwszy tego typu przypadek w kraju, co wywołało zaniepokojenie wśród służb sanitarnych i społeczeństwa.
Globalne rozprzestrzenianie się wirusa H5N1
Wariant H5N1 jest szczególnie zaraźliwy i od 2020 roku rozprzestrzenia się wśród zwierząt na całym świecie. Prowadzi to do powstawania ognisk ptasiej grypy, zwłaszcza na przemysłowych farmach drobiu.
- Poza ptakami, wirus wykrywany jest u różnych gatunków zwierząt, takich jak niedźwiedzie,
- koty,
- krowy mleczne,
- psy,
- delfiny,
- foki,
- alpaki
- i tygrysy.
Zakażenia u ludzi – rzadkie, ale możliwe
Pojedyncze przypadki zakażeń wśród ludzi zaczęto wykrywać głównie w 2024 roku. Przebieg choroby jest bardzo różny – od braku objawów do ciężkich przypadków, w rzadkich sytuacjach prowadzących do śmierci.
Ocena ryzyka przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia ryzyko związane z wirusem H5N1 dla zdrowia publicznego jako niskie. Do tej pory nie potwierdzono przypadku przenoszenia się wirusa pomiędzy ludźmi.
Śmierć trzyletniej dziewczynki w Meksyku to tragiczne przypomnienie o zagrożeniach związanych z wirusem ptasiej grypy H5N1. Mimo że ryzyko dla zdrowia publicznego oceniane jest jako niskie, a transmisja wirusa między ludźmi nie została potwierdzona, konieczne jest monitorowanie sytuacji i podejmowanie działań zapobiegawczych. Rozprzestrzenianie się wirusa wśród zwierząt, w tym na farmach drobiu, stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i wymaga stałej kontroli oraz odpowiednich środków bezpieczeństwa.