Gąsienica korowódka dębówka w Polsce
Gąsienica korowódka dębówka zaobserwowana została w ostatnich dniach w województwie wielkopolskim, a dokładnie na terenie sołectwa Dębówko Stare w Gminie Białośliwie. W związku z tym urząd opublikował ważny komunikat skierowany do mieszkańców.
– Uwaga mieszkańcy! Na terenie sołectwa Dębówko Stare wystąpiła gradacja owada korowódki dębówki. Kontakt z gąsienicą (ok. 3 cm) jest niebezpieczny dla zdrowia. Może spowodować u ludzi oraz zwierząt silne podrażnienie skóry oraz błon śluzowych. Gradacja wystąpiła na wierzbach przydrożnych. Zaleca się omijanie w najbliższym czasie siedliska, niezatrzymywanie się pod drzewami. W najbliższym tygodniu zostanie przeprowadzony oprysk w celu zapobieżenia dalszej gradacji owada – czytamy na stronie Gminy Białośliwie.
Niewykluczone, że gąsienice te pojawią się też w innych regionach kraju.
Dlaczego korowódka dębówka jest niebezpieczna?
Gąsienice korowódki dębówki spotykane są w sezonie wiosenno-letnim. Od pierwszego dnia życia są chronione przez występujące na ich ciałach małe, trujące włoski wywołujące silne podrażnienia u ludzi i zwierząt. Mogą powodować zapalenia skóry, swędzenie, reakcje alergiczne, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Co ważne, nie trzeba bezpośredniego kontaktu z owadem, by doznać dolegliwości zdrowotnych. Jego trujące włoski roznoszone są bowiem przez wiatr.