Wiedzieliście o tym?

To najrzadszy kolor oczu na świecie. Ma go jedynie 1% populacji!

Kolor oczu jest cechą dziedziczną, a wpływa na niego wiele genów. Zależy on także od ilości i rozmieszczenia melaniny w tęczówce oraz od sposobu, w jaki światło rozprasza się w oku. Obecnie rozróżnia się cztery podstawowe kolory oczu, a mianowicie niebieski, brązowy, szary i zielony. Jeszcze do niedawna uznawano, że najrzadszym kolorem oczu na świecie jest ten ostatni, jednak ta klasyfikacja nieco się zmieniła.

Kolor oczu zależy od kilku czynników genetycznych oraz od ilości i rodzaju melaniny w tęczówce oka. Melanina jest pigmentem, który odpowiada za barwę skóry, włosów i właśnie oczu. Kolor oczu dziedziczymy po rodzicach, a za ten proces odpowiada kombinacja wielu genów, nie tylko jednego dominującego. Dwa główne geny wpływające na kolor oczu znajdują się na chromosomie 15 (gen OCA2 i HERC2). Co ciekawe, do niedawna uważano, że brązowy kolor oczu jest dominujący, a niebieski recesywny, stąd panowało przekonanie, że dwoje rodziców o brązowych oczach może mieć dziecko o oczach brązowych. Jednak rzeczywistość jest bardziej złożona i w zależności od genotypów rodzice o brązowych oczach mogą mieć dziecko o oczach niebieskich i odwrotnie. Co ciekawe, kolor oczu może się zmienić, a spowodowane jest to wzrostem produkcji melaniny.

Zobacz także: Pojawiło się nowe zagrożenie w sieci. Sadfishing, to oszustwo, którego ofiarą może paść każdy

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o budowaniu odporności na infekcje

Jaki jest najrzadszy kolor oczu na świecie?

Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe barwy tęczówki oka: brązowy, niebieski i zielony, ale istnieją także odcienie pośrednie, jak szary, piwny czy bursztynowy. Przyjmuje się, że obecnie najpopularniejszym kolorem oczu na świecie jest kolor brązowy. Posiadaczami brązowych tęczówek o różnych odcieniach może być aż 90% populacji. Najczęściej oczy tego koloru posiadają mieszkańcy krajów afrykańskich i azjatyckich. Drugim najpopularniejszym kolorem oczu jest kolor niebieski. Choć w Polsce i krajach nordyckich występuje on bardzo często, to w skali globalnej występuje jedynie u 8% ludzkości! Jeszcze do niedawna za najrzadszy kolor oczu na świecie uznawano zielony, który występuje jedynie u 2% populacji na świecie. Najbardziej powszechne występowanie zielonych tęczówek odnotowuje się w niektórych regionach Europy, zwłaszcza w krajach skandynawskich, Irlandii czy Szkocji (w tych dwóch krajach aż 86% populacji ma zielone tęczówki). Dopiero na przestrzeni ostatnich lat za najrzadszy kolor oczu uznano kolor szary. Stało się tak, gdyż do niedawna szare tęczówki uznawane były za inny wariant odcienia niebieskiego. Przyjmuje się, że szary kolor oczu występuje obecnie u zaledwie 1% społeczeństwa! Najwięcej osób z szarą barwą tęczówki występuje natomiast w Estonii, gdzie w różnych odcieniach występuje on prawie o 90% populacji tego kraju.