Spis treści
Koperek ogrodowy kojarzy się nam z aromatem i smakiem, który nie równa się z żadnym innym, bez którego nie można podać w zasadzie żadnego dania, który na myśli przywodzi smak dzieciństwa i domowych potrwa przygotowywanych przez nasze mamy i babcie. Najlepiej oczywiście smakuje świeżo zerwany z naszych ogrodów, jednak nie jest on rośliną całoroczną i zazwyczaj możemy go zrywać jedynie latem, z tego powodu trudno o świeże gałązki jesienią i zimą. Stąd znakomitym pomysłem wydaje się jego zamrożenie. To doskonały sposób, by zachować jego świeżość przez długi czas.
Zobacz także: Brukiew w polskiej kuchni niemalże nie występuje. Oto powody, dla których warto włączyć ją do jadłospisu
Korzyści płynące z jedzenia koperku
Koper ogrodowy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie wszyscy lubią jego smak i aromat. Jeśli do tej pory w swoich potrawach omijałeś te zielone gałązki, warto włączyć go do swojej diety. Koper ma nie tylko właściwości kulinarne, ale i zdrowotne. Koper jest bogaty w witaminy i minerały, jak chociażby witaminy A, C, K, a także minerały, takie jak wapń, żelazo i magnez. Roślina ma także działanie przeciwzapalne dzięki zawartym antyoksydantom, takim jak flawonoidy i polifenole, które pomagają neutralizować wolne rodniki i zmniejszać stany zapalne w organizmie. Poprawia także trawienie, może łagodzić wzdęcia, bóle brzucha i poprawiać perystaltykę jelit. Koperek ma działanie uspokajające dzięki zawartości olejków eterycznych, koperek może działać kojąco na układ nerwowy, wspomagając relaksację i zmniejszając stres.
Najlepszy sposób na mrożenie koperku
Warto zatem zamrozić koperek, aby móc go stosować także jesienią i zimą. Popularnym w Polsce sposobem na mrożenie koperku jest wkładanie posiekanego koperku do pudełek po lodach. Sposób ten stał się nie tylko przedmiotem wielu memów, ale również nie jest najlepszym wariantem przechowywania kopru ogrodowego. Znacznie lepiej jest zamrozić koperek w woreczkach strunowych lub pojemnikach szklanych. Ostatnio jednak popularność zyskuje inny sposób mrożenia tej popularnej rośliny, o którym mogliście nawet nie pomyśleć. Chodzi o mrożenie kopru w pojemnikach do kostek lodu. Wystarczy wsypać posiekany koperek do foremki, zalać niewielką ilością oliwy z pierwszego tłoczenia lub dobrej jakości oleju i włożyć do zamrażarki. To świetny sposób, jeśli chcesz go użyć do zup czy sosów.
Należy pamiętać, że koperek w zamrażarce można przechowywać przez około 6-12 miesięcy. Dobrze przechowany, zachowuje dłużej aromat i smak.
Znaliście ten sposób na mrożenie koperku?