Znaki drogowe są niezwykle istotnym elementem ruchu drogowego. Dostarczają istotnych informacji, jak ograniczenia prędkości, lokalizację ważnych punktów czy zmiany w topografii. Pomagają także w utrzymaniu płynności ruchu, gdyż to dzięki znakom drogowym użytkownicy ruchu wiedzą, kto np. w danej sytuacji ma pierwszeństwo przejazdu. W Europie większość państw posługuje się jednolitymi symbolami drogowymi, a różnice w poszczególnych krajach nie są znaczne i dotyczą specyfiki danego regionu, jak np. oznaczenia związane z lewostronnym ruchem, który obowiązuje w Wielkiej Brytanii, czy ostrzeżenia przed łosiami w krajach nordyckich.
Znak B-42 sprawia kierowcom sporo trudności. Co dokładnie oznacza?
W polskim systemie obowiązuje aż 400 znaków drogowych, a większość z nich jest bardzo powszechna i doskonale znana wszystkim użytkownikom ruchu drogowego. Sporo kłopotów sprawia kierowcom natomiast znak w kształcie białego koła z czarnym obwodem oraz przekreślającą je czarną kreską. Symbol B-42, bo o nim mowa, zgodnie z polskim kodeksem drogowym, oznacza "koniec zakazów". Choć wielu kierowców sądzi, że w miejscu, w którym stoi znak B-42 przestają obowiązywać wcześniejsze zakazy, to wcale tak nie jest.
Jakie zakazy odwołuje znak B-42, czyli "koniec zakazów"?
Znak B-42 "koniec zakazów" oznacza odwołanie jedynie wybranych zakazów, a mianowicie:
B-23: zakaz zawracania,
B-25: zakaz wyprzedzania,
B-26: zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe,
B-29: zakaz używania sygnałów dźwiękowych,
B-33: ograniczenie prędkości.
Pozostałe zakazy, które pojawiły się na danej trasie, jak np. zakaz skręcania czy zatrzymywania się nadal obowiązują. Warto dokładnie zapoznać się ze znaczeniem tego symbolu, aby uniknąć mandatu.