Stopa bezrobocia w Polsce nie była na tak niskim poziomie od lat. W obliczu kryzysu ekonomicznego, z jakim na przestrzeni kilku ostatnich lat mierzy się nie tylko Europa, ale i cały świat, bezrobocie na poziomie 5% jest bardzo zadowalające. W ostatnich miesiącach w Polsce sporo mówiło się o przetaczających się przez przedsiębiorstwa zwolnieniach, również grupowych. Ma to również odzwierciedlenie w najnowszym raporcie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wynika z niego, iż:
W 2024 r. liczba poszukiwanych pracowników (w pierwszym kwartale) i planowanych przyjęć (od 1 kwietnia do końca roku) zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. odpowiednio o 3 proc i 12,2 proc. Natomiast liczba planowanych zwolnień pracowników (od 1 kwietnia do końca roku) jest większa o 9,9 p. proc - możemy przeczytać.
To najbardziej deficytowe zawody na rynku pracy
W 2024 roku na polskim rynku pracy najbardziej poszukiwane zawody obejmują szerokie spektrum branż, od technologii po opiekę zdrowotną i budownictwo. Warto podkreślić, że w niektórych z tych dziedzin pracodawcy, mimo iż oferują wysokie zarobki, nadal nie mogą znaleźć chętnych do pracy, oferty niejednokrotnie przez długie miesiące dostępne są w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Wśród nich od lat znajdują się oczywiście pracownicy sektora medycznego, a w ostatnich latach wzrasta również zapotrzebowanie na pracowników sektora przemysłowego, w tym pracowników fizycznych. Według raportu "Barometr zawodów 2024", który każdego roku publikowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, w 2024 roku aż 29 zawodów, to zawody deficytowe. Do listy dołączyły zawody nauczyciela oraz pracownika służb mundurowych. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych zawodów w 2024 roku nie znalazła się branża IT.
Pełną listę dziesięciu najbardziej deficytowych zawodów w 2024 roku znajdziecie w naszej galerii.
Listen on Spreaker.