Na przestrzeni wieków trendy w nadawaniu imion w naszym kraju uległy drastycznej zmianie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nadawano klasyczne imiona, które ściśle były zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej. Stąd królowały takie imiona, które nawiązywały do postaci biblijnych. Wśród męskich imion często pojawiały się takie, jak chociażby Jan czy Józef, a w późniejszych latach, takie jak: Piotr, Paweł, Tomasz, Michał czy Gabriel. Jeśli chodzi o imiona żeńskie, tymi, które najczęściej nadawano nowo narodzonym dziewczynkom były: Maria, Anna czy Magdalena. Dziś rodzice coraz rzadziej sięgają do imion związanych z tradycjami chrześcijańskimi, a to, jak nazwane zostanie ich dziecko, uzależniają niejednokrotnie od trendów. Nierzadko zdarza się także, iż rodzice swoim pociechom nadają imiona, które noszą celebryci, bohaterowie powieści czy seriali.
Zobacz także: To najgorsze połączenia wśród znaków zodiaku. Te związki skazane są na porażkę
To żeńskie imię jest w Polsce znane od wieków. Dziś nadaje się je rzadko
Jednym z najstarszych imion żeńskich jest imię Małgorzata, które ma swoje korzenie w grece i pochodzi od słowa "margaritēs", co oznacza "perłę". W Polsce pod nieco inną postacią zaczęto je nadawać już około roku 1341. Charakterystyka imienia wskazuje na osoby lojalne, opiekuńcze i wrażliwe na potrzeby innych, a także niezwykle silne. To właśnie z tego powodu imię Małgorzata stało się niezwykle popularne wśród osób wysoko urodzonych. Imię to nosiła m.in. władczyni Polski - Małgorzata Brandenburska, córka króla Danii, która poślubiła władcę naszego kraju Przemysła II.
Według danych PESEL początku 2024 roku w Polsce imię Małgorzata nosiło 577 214 kobiet, co plasuje je na czwartym miejscu najczęściej nadawanych żeńskich imion w skali kraju, mimo iż obecnie nadawane jest coraz rzadziej.