Testy na Covid-19 zrobisz w aptece?
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz poinformował, że resort rozważa utworzenie w aptekach punktów do testowania na Covid-19. - Oczywiście miałoby się to odbywać przy zachowaniu standardów epidemiologicznych. To nie jest tak, że w aptece, w której jest jedno okienko i kumulują się chorzy, jeszcze ktoś dodatkowo będzie prowadził testy. Ale w aptekach, gdzie takie możliwości są, mógłby być punkt szybkiego wymazu i nad tym teraz pracujemy – zapowiedział.
Dodał, że do wprowadzenia takiego rozwiązania przygotowuje się także Naczelna Izba Aptekarska. - W ten sposób zwiększamy możliwości testowania w naszym kraju – podkreślił rzecznik.
Sprzeciw diagnostów
Pomysły powierzenia farmaceutom samodzielnego wykonywania badań laboratoryjnych poza laboratorium uznajemy za nieakceptowalne – podkreślają diagności laboratoryjni. Farmaceuci mają mieć możliwość wykonywania tylko testów antygenowych w kierunku COVID-19 - poinformowali.
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych poinformowała w czwartek, że podejmuje intensywne działania po doniesieniach medialnych na temat laboratoryjnych badań diagnostycznych, w tym genetycznych w kierunku SARS-CoV-2, które miałyby być wykonywane przez farmaceutę w aptece ogólnodostępnej.
KIDL przekazała, że prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska jeszcze w poniedziałek zwróciła się o wyjaśnienia w tej sprawie do ministerstwa zdrowia. W ślad za pismem, prezes KRDL spotkała się następnie z wiceministrem Piotrem Bromberem, a później także z wiceministrami Bromberem i Maciejem Miłkowskim, który bezpośrednio odpowiada za tworzenie tych przepisów.
- Minister zdrowia przychylił się do argumentów przedstawionych przez prezes KRDL i wycofał się z pierwotnego brzmienia rozporządzenia oraz zdecydował o diametralnej zmianie jego treści (nie będzie w aptekach wykonywanych badań RT-PCR i innych badań o charakterze laboratoryjnym) – podała KIDL.
Samorząd diagnostów przekazał, że zgodnie z nowym projektem farmaceuci mają mieć możliwość wykonywania tylko testów antygenowych w kierunku COVID-19.
KIDL podał, że odbyło się już spotkanie członków Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych celem omówienia i zaopiniowania treści projektu rozporządzenia oraz sformułowania dalszych uwag. - Podkreślamy, że nie ma i nie będzie zgody KIDL na wyprowadzanie badań laboratoryjnych z MLD (medycznych laboratoriów diagnostycznych) – podkreśla samorząd diagnostów. - Przekazaliśmy, że uznajemy za nieakceptowalne pomysły powierzenia farmaceutom samodzielnego wykonywania badań laboratoryjnych poza laboratorium, ponieważ ta grupa zawodowa nie posiada kwalifikacji i kompetencji do ich samodzielnego wykonywania w świetle ustawy o diagnostyce laboratoryjnej – zaznaczono.
Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że konkretne propozycje zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach.