Jajka są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne do budowy mięśni, regeneracji tkanek oraz produkcji enzymów i hormonów. Białko jaj jest łatwo przyswajalne przez organizm, dlatego osoby aktywne fizycznie często sięgają po jajka w różnej formie, zwłaszcza na twardo. Jajka zawierają także tłuszcze nienasycone, które są korzystne dla zdrowia serca. Te gotowane na twardo są również bogate w witaminy, między innymi A, D i B12.
Dodaję ten jeden składnik do gotowania jajek. Dzięki temu skorupka odchodzi z łatwością
Jajka na twardo są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Można je przechowywać przez kilka dni w lodówce, a jeść można je solo czy z dodatkiem sosów, a także użyć ich jako dodatek do sałatek. Jajka są także niskokaloryczne, jedno jajko na twardo ma zaledwie około 70-80 kalorii, ale jest bardzo sycące dzięki zawartości białka i tłuszczu! Choć zalet jedzenia jajek na twardo jest wiele, to często z nich rezygnujemy. Z pewnością niejednokrotnie spotkaliście się z tym, że skorupka pęka podczas gotowania? Prawdziwą zmorą jest także fakt, że często obranie jajek sprawia nam wiele problemów, zwłaszcza kiedy jajka są świeże. Sama niejednokrotnie się z tym borykałam, dopóki moja babcia nie zdradziła mi jednego prostego triku, który sprawił, że skorupki nie tylko nie pękają, ale również podczas obierania schodzą bez najmniejszego problemu. Wystarczy, że do gotowania jajek dodamy odrobinę octu jabłkowego. Oto kilka korzyści, które płynął z dodania octu jabłkowego do gotujących się jajek.
Zobacz także: Rozpoczął się sezon na kasztany. Sprawdź, do czego można je wykorzystać
Dodatek octu jabłkowego do wody podczas gotowania jajek może ułatwić ich obieranie, zwłaszcza w przypadku jajek, które są świeże. Ocet pomaga zmiękczyć skorupkę, dzięki czemu łatwiej się oddziela od białka po ugotowaniu. Poza tym kwaśne środowisko, które tworzy ocet, może zmniejszyć ryzyko pękania jajek podczas gotowania. Ocet wspomaga koagulację białka, które szybciej się ścina w miejscach potencjalnych pęknięć, co ogranicza wyciekanie białka do wody. Jeśli marzysz o tym, aby skorupka jajek odchodziła bez najmniejszego problemu, koniecznie dodaj do każdego gotowania 1-2 łyżki octu jabłkowego. Kiedy akurat nie miałam w domu octu jabłkowego, dodawałam do wody, w której gotowałam jajka pół łyżeczki soli lub sody oczyszczonej. Jednak muszę przyznać, że trik mojej babci sprawdzał się najlepiej!