Spis treści
- Masłoborowik królewski - charakterystyka
- Gdzie występuje masłoborowki krótlewski?
- Czy za zerwanie masłoborowika królewskiego grozi kara?
Do najbardziej szlachetnych gatunków grzybów w Polsce należą z pewnością borowiki. Ten najbardziej pożądany wśród grzybiarzy to masłoborowik królewski (łacińska nazwa Butyriboletus regius). Ten jakże piękny i okazały grzyb z rodziny borowikowatych, który wyróżnia się na tle pozostałych przedstawicieli tego gatunku różowo-czerwonym kapeluszem, który może osiągnąć średnicę nawet 20 cm. Choć coraz częściej można go spotkać w polskich lasach, to należy pamiętać, że jego zbieranie jest surowo zabronione.
Zobacz także: To najdziwniejszy grzyb w polskich lasach. Czy palce umarlaka są jadalne?
Masłoborowik królewski - charakterystyka
Masłoborowik królewski zwraca swoją uwagę kapeluszem o jaskrawej, różowo-czerwonej barwie, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju. Z czasem kapelusz może blednąć i jego kapelusz może mieć odcień żółtawy lub różowy odcienia. Kapelusz masłoborowika królewskiego jest gładki, u młodych okazów jest półkulisty, nieco podwinięty do środka, a skórka na nim ma fakturę "zamszową" z mikro włókienkami. Kapelusz dojrzałego masłoborowika jest nieco bardziej spłaszczony i może osiągnąć nawet 20 cm średnicy. Natomiast trzon grzyba jest gruby, żółty z odcieniem różowym lub czerwonym, niekiedy pokryty delikatną siateczką. Kapelusz pod spodem posiada rurki, tak jak w przypadku innych borowików, które w przypadku masłoborowika są początkowo żółte, a następnie oliwkowe. Natomiast jego miąższ jest żółty i miękki.
Zobacz także: Nazywane są "czarnym złotem". Za kilogram tych grzybów zapłacisz majątek. Gdzie w Polsce zbierać trufle?
Gdzie występuje masłoborowki krótlewski?
Masłoborowik królewski należy do rzadkich okazów i spotkać go można jedynie sporadycznie. Preferuje ciepłe regiony Europy (rośnie między innymi na Słowacji czy na Węgrzech, a także w niektórych regionach Polski. Natknąć można się na niego w liściastych, głównie pod dębami, bukami i grabami. W Polsce występuje przede wszystkim w południowej części kraju (Ziemia Kłodzka oraz Pogórze Zachodniosudeckie), ale jego obecność należy do rzadkości.
Czy za zerwanie masłoborowika królewskiego grozi kara?
W Polsce masłoborowik królewski jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, co oznacza, że jego zbieranie jest surowo zabronione. Jest on wpisany na Czerwoną Listę roślin i grzybów Polski jako gatunek narażony na wyginięcie. Dlatego jego zbieranie i sprzedaż w Polsce są surowo zabronione. Za zerwanie masłoborowika królewskiego grozi mandat w wysokości nawet 5000 zł! Masłoborowik królewski jest jednym z 232 gatunków chronionych w Polsce, które znajdują się na liście Ministerstwa Środowiska. Jeśli uda nam się spotkać ten niezwykle rzadki okaz, pamiętajmy, aby go nie zrywać, nie tylko z powodu srogiej kary, ale także, aby nie narazić go na całkowite wyginięcie.
Zajrzyjcie do naszej galerii, aby zobaczyć, jak wygląda ten rzadki grzyb.