Tęczowa chmura. Nagranie niesamowite zjawiska na niebie.

i

Autor: Canva / internet / Twitter @evrenemerak

Tęczowa chmura przed burzą? Zobaczcie niesamowite nagranie internautów!

2022-08-29 13:03

Zjawiska pogodowe potrafią zachwycać i przerażać. Niedawno pisaliśmy o przerażającym zielonym niebie nad USA, w ostatnich dniach internet obiegło nagranie niesamowitej tęczowej chmury! Czy to nagranie to fake? Czy chmury mogą być kolorowe? Wyjaśniamy w artykule.

Tęczowe obłoki – czym jest iryzacja chmur?

Białe obłoki lub szare burzowe chmury to barwy, które nie są nam obce. Tak samo jak czerwone lub pomarańczowe chmury, które czasami możemy zaobserwować podczas wschodu lub zachodu słońca.

Czy chmury mogą być tęczowe? Okazuje się, że tak, i to nie tylko na dziecięcych rysunkach! Internauci byli zaskoczeni, kiedy na niebie zaobserwowali niesamowitą tęczową chmurę. Nagranie pochodzi z chińskiego miasta Haikou. Nad ciemną chmurą burzową pojawiła się niezwykła „aureola” mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy. Wielu internautów uznało, że niezwykłe nagranie to fotomontaż i "fake", jednak nie jest to prawda.

Ten spektakularny fenomen na niebie to tzw. obłok iryzujący (opalizujący). Tęczowa poświata powstała, gdy w chmurze burzowej (cumulonimbus) warstwy wilgotnego i ciepłego powietrza gwałtownie unosiły się i w szczytowej części chmury nastąpiło schłodzenie pary wodnej i jej skroplenie, na skutek, czego powstał obłok wyglądający jak dysk lub kapelusz, nazywany pileus.Zawarte w tej chmurze krople wody przepuszczały promienie słoneczne, rozszczepiając je i nadając chmurze tęczowe barwy. Bardzo podobny efekt iryzacji możemy zobaczyć na powierzchni niektórych minerałów, macicy perłowej, plamach czy bańkach mydlanych.

Polecamy obejrzeć zamieszczone poniżej artykułu nagranie tego zjawiska.