Te żółwie grasują po polskich lasach. Zabierają miejsce rodzimemu gatunkowi!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Te żółwie grasują po polskich lasach. Zabierają miejsce rodzimemu gatunkowi!

2022-07-14 10:20

Żółw błotny jeszcze 30 lat temu był jedynym gatunkiem, który można było spotkać w Polsce na wolności. Ponieważ jest niezwykle rzadko spotykany, to objęty został ochroną już w 1935 roku. Niestety, obecnie nie jest już jedynym gatunkiem, który żyje w naszych lasach i wodach. Towarzysza mu inne żółwie - te, które znalazły się tam przez człowieka.

Wypuszczane przez nieodpowiedzialnych właścicieli egzotyczne gatunki żółwi coraz lepiej czują się w polskich lasach, na bagnach i w wodach. Potrafiły zaadaptować się do naszych warunków i świetnie radzą sobie w naszym klimacie. Tym samym jednak, zabierają cenne siedliska naszych żółwi błotnych, konkurują z nimi o pokarm, a nawet mogą przenosić nieznane naszym rodowitym żółwiom choroby. Do najczęściej kupowanych i wyrzucanych gatunków należy między innymi żółw czerwonolicy. Był on niezwykle popularny w latach 2000, tani i chętnie kupowany. Jak podaje  Fundacja Epicrates: ,,tylko w latach 1994-1997 bezpośrednio z USA do polskich sklepów zoologicznych importowano ok. 448 000".

Jakie gatunki możemy spotkać w polskich lasach, chociaż nie powinny tam mieszkać? Możecie je zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Kara za wyrzucenie żółwia - jaki mandat można dostać?

W Polsce porzucanie dzikich zwierząt jest obecnie surowo karane - mandat wynosić może nawet 5000 złotych. Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz.U. 2021 poz. 1718) zaostrza kary m.in. za uwolnienie obcych gatunków, dostosowuje krajowe przepisy do unijnych oraz określa zadania i kompetencje organów administracji publicznej w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych.

Dzikie, egzotyczne zwierzęta. Rozpoznacie je, co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Jak się nazywa słynny prowadzący/narrator programów przyrodniczych produkcji BBC, który od lat 50. XX w. przybliża nam życie dzikich zwierząt?
Nad Polskę nadciąga fala upałów