Te średniowieczne zamki są na sprzedaż! Niektóre kosztują mniej niż mieszkanie w mieście

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Te średniowieczne zamki są na sprzedaż! Niektóre kosztują mniej niż mieszkanie w mieście

2023-01-30 20:55

W Hiszpanii w sprzedaży znajdują się średniowieczne zamki, a niektóre z nich można kupić za cenę niższą od mieszkania w dużym mieście - podał w raporcie portal specjalizujący się w sprzedaży nieruchomości Idealista. Najczęściej do sprzedaży zmuszają prywatnych właścicieli koszty utrzymania posiadłości.

Niektóre lokalne rządy zdobywają fundusze, aby przejąć zamki w celach turystycznych, ale nie wszystkim to się udaje i wiele popada w ruinę.

Na Półwyspie Iberyjskim budowano zamki i warownie przez ponad siedem wieków tzw. rekonkwisty - walk chrześcijan o wyparcie Arabów (Maurów), które trwały od VIII do XV w.Hiszpańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zamków zliczyło ponad 10 tys. tych budowli w całym kraju, z czego 200 jest całkowicie zrujnowanych. Wiele z nich, zarówno w lepszym, jak i w gorszym stanie, znajduje się w sprzedaży.

Zamki w Hiszpanii tańsze niż mieszkania

Do jednych z najtańszych zamków zamieszczonych w portalu nieruchomościowym należy zameczek w Vallfogona koło Tarragony (Katalonia). Od XII do końca XIII w. był własnością średniowiecznego zakonu rycerskiego templariuszy, a następnie aż do XIX w. należał do joannitów. Zameczek o powierzchni 600 m.kw. wraz z działką 1200 m.kw. można kupić za 650 tys. euro.

W prowincji Lleida (Katalonia) znajduje się wieża Soldevilla, która była częścią zamku Talarn zbudowanego w XI/XII w. Za cenę 450 tys. euro można kupić pięć pięter, pięć sypialni, dwie łazienki i piwnicę. Mury wieży mają 2,5 m grubości na niższych kondygnacjach.

Zamek z X w. koło Gerony, odnowiony w wiekach XV i XIX, o powierzchni ok. 750 m.kw. i na działce 10 tys. m.kw. kosztuje już 1,15 mln euro. Portal Idealista zaznaczył, że w posiadłości dobudowano w ubiegłych wiekach dodatkowe konstrukcje.

Zabił 32-latka nożem, a jego ciało zostawił przy drodze

QUIZ. Lapsusy językowe gorsze niż grzechy główne! Polegną nawet puryści

Pytanie 1 z 12
Na początek powitanie w mejlu: Dzień dobry, panie Leszczu! Że jak?!