Obecnie coraz bardziej popularne jest tzw. świadome kupowanie produktów żywnościowych. Coraz więcej osób zwraca uwagę przede wszystkim na skład. Pożądane są tylko naturalne składniki, a jak najmniej konserwantów - a najlepiej ich brak. Warto wybierać też produkty bez ulepszaczy smakowych oraz te bez cukru. Oczywiście nie zapominajmy też o sprawdzeniu daty ważności danego produktu. Tym bardziej, jeśli danej rzeczy nie zamierzamy wykorzystać od razu i wiemy, że spędzi kilka dni w lodówce.
To jednak nie wszystko! Główny Inspektor Sanitarny przypomina też o oznaczeniach, które spotkamy na wszystkich produktach. Nie każdy jednak wie, co dokładnie one oznaczają. Chodzi o "należy spożyć do" oraz "najlepiej spożyć przed". Czym się różnią?
Jak poinformował GIS, oznaczenie "najlepiej spożyć przed" wskazuje datę minimalnej trwałości produktu. Jest to data, po upływie której żywność zachowuje swoje właściwości, jednak należy liczyć się z pogorszeniem jej jakości (np. konsystencji czy smaku) – napisał GIS. Spożycie takiego produktu nie jest niebezpieczne dla zdrowia.
Oznaczenie "należy spożyć do" dotyczy bezpieczeństwa produktu. Oznacza termin przydatności do spożycia.
Wskazana data określa termin, po którego upływie, z punktu widzenia bezpieczeństwa, produkt nie nadaje się do spożycia, nawet jeśli ma niezmieniony wygląd i zapach – zaznaczył GIS.